Evropské PMI indexy průmyslu a služeb klesly, dokonce více než trh očekával. Euro je i přesto v zisku, což je dáno především oslabujícím dolarem. Risk-on nálada na trzích podporuje rizikové měny, včetně koruny. Kurz zpevňuje směrem k 25,30 za euro.

Babiš chce nižší DPH pro vodu, možná i nealko nápoje

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne zařadit do desetiprocentní daňové sazby vedle piva i vodu. „Můžeme přemýšlet i o nealkoholických nápojích vůbec,“ řekl Babiš v rozhovoru pro dnešní Právo. Stát by podle něj přišel u vody ročně o 15 milionů korun a u nealkoholických nápojů zhruba o 50 milionů korun ročně.

Minulý týden Babiš řekl, že navrhne snížení daně z přidané hodnoty u sudového piva ze současných 21 na deset procent. Stát by tímto opatřením přišel asi o 160 milionů korun ročně. Jeho záměr podle oslovených politologů především populistickým krokem. Stejný názor má Unie výrobců a dovozců lihovin. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci uvedl, že jde o marketingový tah na podporu elektronické evidence tržeb​​.

 

Snížení DPH na sudové pivo odebere ze státního rozpočtu asi 160 milionů korun ročně. Nesoulad piva ve snížené sazbě DPH s právem EU hnutí ANO odmítá.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 29. leden 2016

 

Místopředseda vládních lidovců Jan Bartošek řekl, že KDU-ČSL Babišův návrh nepodpoří. „Pan ministr financí si musí vybrat. Jestli chce víc rozdávat a k tomu snižovat daně, to mi jde proti sobě,“ dodal. 

Proti snížení DPH u točeného piva se staví pravicová opozice. Lídr TOP 09 Miroslav Kalousek tvrdí, že populisté „vyzobávají“ jednotlivé položky bez ekonomického a spotřebitelského významu a jen tím otvírají dveře daňovým únikům a komplikují účetnictví. Kritikou nešetřil ani předseda ODS Petr Fiala.

Levnější pivo? Jen Babišův populismus

Newsletter