Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Babiš: Daně porostou, pokud neprojdou kroky proti únikům

(Aktualizováno 14:50) Pokud se nepodaří prosadit elektronickou evidenci tržeb (EET) a další opaření ministerstva financí proti daňovým únikům, nezbude nic jiného než zvyšovat daně. Na dnešním kongresu Horeka 112 to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zároveň ale upozornil, že pokud se podaří minimalizovat daňové úniky, tak je naopak perspektivně prostor pro snižování daní.

Chci snižovat daně, ale…

„Chtěl bych perspektivně snižovat daně. Pokud je budou všichni platit, tak je prostor pro jejich snižování…Pokud se to vše (pozn. opatření proti únikům) nepodaří, tak nám nezbude, než navyšovat daně,“ uvedl ministr. 

Babiš dnes v souvislosti s evidencí tržeb zopakoval, že pokud projekt projde úspěšně legislativním procesem, bude spuštěn později než od ledna 2016. „Nebude to dříve než 15. února,“ uvedl dnes ministr. Vláda by návrh EET měla projednat 3. června, přičemž ve čtvrtek by návrh měla projednat Legislativní rada vlády. 

Ministerstvo financí si od on-line evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, a to hlavně daně z přidané hodnoty (DPH). Inspirací pro zavedení byly zkušenosti z Chorvatska, které by měl 16. června představit na konferenci v Praze chorvatský ministr financí Boris Lalovac. 

Evidence by se měla týkat ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. U dalších činností bude záležet na tom, jak provoz systému vyhodnotí Finanční správa. Podle již dostupného materiálu k evidenci tržeb může státní rozpočet celkově získat z DPH a daně z příjmu dodatečně ze sektoru stravování a pohostinství a maloobchod zhruba 12,5 miliardy korun. „V evidenci tržeb je perspektivně 30 miliard korun,“ uvedl dnes Babiš. 

Hlasování o nedůvěře. Podle Kalouska bylo nutné, podle Babiše zoufalé

Vláda se předlohou ještě nezabývala. Nicméně vládní strany se na počátku května výrazně přiblížily k definitivní dohodě o evidenci tržeb. Shoda zatím panuje v obecné rovině, lidovci ještě chtějí počkat na konkrétní paragrafové znění návrhu. KDU-ČSL chce ale znát přesné dopady normy. Ministr Babiš již tehdy uvedl, že by systém měl začít fungovat spíše v únoru než v lednu příštího roku. Sociální demokracie tento návrh podle premiéra Sobotky podpoří. „Bude to velké politikum, a to i v rámci koalice,“ uvedl dnes Babiš. 

„A.Babiš vydírá nebo si připravuje půdu pro zvýšení daní. Naše kritika registračních pokladen je správná,“ reagoval na svém Twitteru předseda ODS Petr Fiala. 

Podle účetní specialistky společnosti Sečteno Jolany Pražákové stoupnou náklady na zavedení EET drobným podnikatelům a živnostníkům o 20.000 až 30.000 korun ročně. „Dopad to bude mít především na menší a malé živnostníky a společnosti ve smyslu nákladů na pořízení patřičných pokladen a tiskáren pro tisk pokladních dokladů a kvalitní internet,“ uvedla. 

Babiš ale již dříve řekl, že podnikatelé si budou moci software, aplikaci a spojení s finanční správou pronajmout, celý balíček bude stát 100 až 300 korun za měsíc. S elektronickou pokladnou, která čte čárový kód a stojí zhruba 7000 korun, půjde o 500 korun měsíčně.

Debata nad DPH

Návrh rovněž snižuje sazby DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevou 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby. Norma nezavádí povinnost zákazníka převzít účtenku a zřizuje účtenkovou loterii. „Do budoucna se nebráním i debatě o snížení DPH u restaurací na 10 procent,“ uvedl dnes Babiš. 

S elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí například opoziční TOP 09 a ODS nebo Strana soukromníků ČR. Ta dokonce chystá proti zavedení elektronické evidence tržeb protestní akce. Babiš odmítá argumenty opozice, že projektem se bez jakéhokoliv přínosu zkomplikuje podnikání nebo zvýší administrativní zátěž.

Babiš: Plán vybrat o 20 miliard víc na daních splním

Manipulace sazeb PRIBOR? Babiš odvolal náměstka Prose

Nediktujte nám počty migrantů

Evropská unie by neměla určovat České republice, kolik migrantů přijmout a odkud. Každý stát má mít vlastní imigrační politiku, uvedl také dnešním kongresu pro podporu profesionálů v pohostinství Horeka 112 ministr financí Andrej Babiš (ANO). V případě potřeby zahraničních pracovníků by se podle něj mělo Česko obrátit na spřízněné Ukrajince či Slováky. 

Evropská komise dnes představí konkrétní podobu svého plánu na rozmísťování žadatelů o azyl do zemí Evropské unie podle určitého kvótového klíče. Návrh, který naráží na výrazný odpor části členských zemí včetně Česka, má pomoci státům na jihu unie zvládnout nynější výraznou migrační vlnu z afrických zemí. 

„Možná jsem zase něco řekl blbě, ale celý život používám selský rozum“

„My jsme Slované a pokud je problém na Ukrajině a nenacházíme pracovní sílu u nás, tak bychom měli mít jasnou imigrační politiku i z hlediska asimilace. Slované, proč ne? Možná jsem zase něco řekl blbě, ale celý život používám selský rozum,“ uvedl Babiš. Stejně tak by mohl český pracovní trh podle něj získat pracovníky i mezi Slováky. 

Komise podle dostupných informací navrhne rozmístit napříč unií celkem 40.000 lidí, pocházejících ovšem jen z několika málo třetích států, například zřejmě ze Sýrie či Afghánistánu. 

Česko většinu opatření podporuje, odmítá ale povinné kvóty na přijímání uprchlíků. Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy (ČSSD) bude Praha v EU usilovat o změnu tohoto navrhovaného mechanismu. 

Newsletter