Babiš: Koruna posiluje, na nás Řecko nedopadá

Dopady odchodu Řecka z eurozóny by byly hlavně politické, a to i vzhledem k nejasnému postoji Řecka ke krizi na Ukrajině, myslí si premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle místopředsedy vlády Andreje Babiše nebudou mít události v Řecku negativní vliv na českou ekonomiku ani celkově na Evropskou unii. Představitelé EU si podle něj pouze musí přiznat chybu, řekl novinářům ve Sněmovně.

Odchod Řecka z eurozóny je podle Sobotky reálná varianta. Záležet bude na tom, jaké návrhy řečtí zástupci eurozóně přednesou. „Jak jsem si dnes všiml, hrdí Řekové znovu požádali o peníze od EU,“ podotkl premiér. „Je potřeba, aby dali na stůl plán reforem a plán změn, které chtějí udělat, jak chtějí například zlepšit výběr daní, jak chtějí bojovat s korupcí, jak chtějí stabilizovat základní funkce státu, jakým způsobem chtějí hospodařit,“ poznamenal Sobotka, který v neděli pojede na summit Evropské unie věnovaný řecké krizi.

K dnešnímu projevu řeckého premiéra Alexis Tsipras v Evropském parlamentu řekl, že Řecko těžko může eurozónu kritizovat na nedostatek solidarity.

ONLINE: Evropské banky z Řecka zatím nepanikaří

Podotkl, že podíl Řecka na ekonomice Evropské unie je malý, dopady v případě jeho odchodu z eurozóny by tak byly nepřímé a především politické. A to především proto, že by Řecko zůstalo členem Evropské unie a NATO. Mohlo by tak ovlivňovat jejich rozhodování. Sobotka při tom poukázal na najasný postoj Řecka k událostem na Ukrajině. „Přímé ekonomické dopady na naše banky by byly zanedbatelné, na naše firmy by byly malé, ale určitě odchod Řecka by ovlivnil kurz eura, proto by ovlivnil i kurz koruny,“ doplnil.

Podle Babiše by případný odchod Řecka z eurozóny žádnou tragédií nebyl. „Řecko tam nikdy nepatřilo, takže by mělo vystoupit, ale tím pádem ty dluhy jsou nesplatitelné, to každý ví, protože splatit dluh 313 miliard eur není možné,“ řekl místopředseda české vlády.

Poznamenal, že vývoj kolem Řecka nechává finanční trhy v klidu, protože dluhy jsou záležitostí států a daňových poplatníků. „My jsme také v klidu a je to vidět na posilování koruny. Česká koruna posiluje a nás se to de facto netýká, nevidím tam žádný negativní vliv na naši ekonomiku a celkově na Evropskou unii,“ poznamenal Babiš. Je to podle něj jenom problém přiznat si chybu a převzít dluhy do rozpočtů států, které jsou věřiteli.

Koruna prolomila 27,00 k euru. I to je reakce na řecké „NE“

Podle předsedy ODS Petra Fialy nemá řecká krize dobré řešení, pouze špatné a ještě horší. „Tím horším je nesmyslná snaha o udržení Řecka v eurozóně za každou cenu. Naopak pouze s opravdovými reformami státní správy a ekonomiky a vlastní měnou se může Řecko vrátit k růstu a prosperitě,“ poznamenal Fiala. „Nebude to jednoduchá ani bezbolestná cesta. Umělým a ideologickým udržováním Řecka v eurozóně budeme ale jeho situaci jen zhoršovat,“ dodal.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) vidí situaci opačně. Pokud Řecko bude nuceno opustit eurozónu, hrozí zemi chaos a nekontrolovaný vývoj. To podle něj neprospěje ani Řekům, ani Evropě. Dodal, že setrvání Řeků v eurozóně preferuje i většina jejích členů. „Většina zemí se dnes shodla v tom, že je třeba udržet Řecko v eurozóně, ale není to možné bez toho, že Řecko přijde s odpovídající představou a plánem,“ poznamenal. „Není o čem spekulovat, Řecko je na tahu,“ nechtěl Zaorálek odhadovat, další vývoj

Řekové v nedělním referendu jasnou většinou odmítli podmínky, které jim v červnu pro novou dohodu o finanční pomoci pro tuto zadluženou zemi předložila eurozóna. Zemi hrozí odchod z eurozóny. V neděli budou o dalším postupu jednat představitelé všech zemí Evropské unie. Zástupci Řecka by měli do čtvrtka předložit návrh dalších kroků.

Babiš: Eurozóna není schopna krizi Řecka vyřešit

 

Newsletter