Babiš: Místo hádek radši volby už v červnu 2017

Než se trápit v koalici a blokovat vládu neustálými spory, bylo by lepší mít sněmovní volby už v červnu 2017, nikoliv až na podzim 2017. V rozhovoru pro dnešní Právo to řekl ministr financí a lídr ANO Andrej Babiš. V koalici ani s prezidentem o tom ale ještě nemluvil.

„Pokud se v koalici nebudeme společně cítit dobře, tak by bylo lepší, aby společné trápení bylo kratší. Navíc to má i jiný důvod. Když budou volby v červnu, tak nová vláda aspoň bude moci sestavit rozpočet na rok 2018 a nebude se muset řídit cizím rozpočtem předchozího kabinetu,“ uvedl šéf ANO s tím, že volby do Sněmovny byly vždy běžně v květnu nebo červnu.

Babiš zdůraznil, že nikdy neřekl, že ve vládě Bohuslava Sobotky nezůstane. Vláda je prý úspěšná a plní svůj program. „Řekl jsem, že uvažuji, zda má taková koalice smysl, a vyslal jasný signál, že si nenecháme okopávat kotníky. Nikdy jsem neřekl, že položím vládu,“ uvedl ministr financí.

Koaliční partneři na něj prý dělají jeden podraz za druhým. „Dosud jsme měli semtam nějakou potyčku, ale teď, v rozpětí posledních dvou týdnů, je rozměr útoků neobvyklý. Jsem z toho v šoku, tak se nedivte, že reaguji. Všechny partaje dělají speciální zákon proti Babišovi kvůli financování stran, aby nemohl vlastnit firmy, aby se nemohl účastnit veřejných zakázek, připravují zákon o médiích. A do toho všeho přichází kampaň  ´Stát není firma´, což je jednoznačná kampaň proti mně. Proto jsem položil řečnickou otázku,“ poznamenal Babiš.

Babiš ve vládě podle svých slov zůstává, protože hlídá státní kasu a s velmi dobrými výsledky řídí ministerstvo financí. Získáváme zkušenosti, plníme vládní program a program ANO, i když naši práci prodávají ostatní strany. „Nečekal jsem ale, že vůči mně přijde tak brzy tak obrovský útok od koaličních partnerů. Myslel jsem si, že v klidu přežijeme do krajských voleb a od listopadu nastane volný boj. Nepředpokládal jsem, že by krajské volby měly zasáhnout vztahy v kabinetu tak, aby vláda přestala být funkční. To jsem ostatně řekl i partnerům v koaliční radě,“ dodal šéf ANO.

 

VIDEO: První startup jsem měl s Agrofert když jsem slyšel, že Mečiar s Klausem rozdělí Československo. Vize byla…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 4. březen 2016

Newsletter