Babiš: Pokud soud EET shodí, bude boj pokračovat

AKTUALIZACE – Pokud by Ústavní soud vyhověl chystané stížnosti opozice na elektronickou evidenci tržeb, snažil by se ji ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve Sněmovně prosadit znovu. Stížnost na elektronickou evidenci chtějí podat ODS a TOP 09, podle nichž koalice způsobem schválení zákona porušila demokratická pravidla hry.

„Ústavní soud, pokud to shodí, tak budeme v tom pokračovat,“ řekl dnes Babiš. „Určitě, pokud budu v politice a budu ministr financí,“ dodal.

Členové hnutí ANO i koaličních sociálních demokratů a lidovců věří, že Ústavní soud celý zákon o elektronické evidence tržeb ze stolu neshodí. Jsou přesvědčeni, že i když k jeho prosazení ve Sněmovně použili krajně nezvyklý prostředek v podobě ukončení diskuse, dali opozici dostatek prostoru, aby uplatnila své připomínky.

Podle Unie daňových poplatníků problematické schválení EET přináší daňovým poplatníkům právní nejistotu kolem budoucnosti daní. Již sám o sobě tak kontroverzní legislativní počin, jakým zavedení EET bezpochyby je, tak pro daňové subjekty přináší další dávku právní nejistoty. Dnes totiž nikdo nemůže zodpovědně říci, zda tento právní předpis nebude zrušen Ústavním soudem z důvodů porušení pravidel parlamentní procedury, a to bez ohledu na věcnou stránku přijaté normy.

Vzniklá nejistota podle Unie daňových poplatníků zatěžuje všechny, nikoli jen podnikatele a živnostníky, na které povinnosti plynoucí z elektronické evidence tržeb dopadnou přímo. Jsou to totiž i státní orgány, které se musejí na zavedení EET připravit.

 

 

Bitva o EET ve Sněmovně skončila. Koalice prosadila evidenci silou. Opozice počítá se stížností k Ústavnímu soudu.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 10. únor 2016

 

Pravicová opozice, která chtěla přijetí EET zabránit i blokacemi, považuje naproti tomu způsob přijetí zákona za skandální. Vládní strany prý pošlapaly práva opozičních poslanců, když všem z nich nedovolily vystoupit.

 

V případě, že opozice stížnost skutečně podá, budou ústavní soudci poměřovat právo většinové vlády prosazovat svůj program na jedné straně a právo opozice uplatňovat své připomínky, případně blokovat Sněmovnu, na straně druhé.

Pro zákon o evidenci hlasovala vládní koalice i část poslanců z klubu Úsvitu – Národní koalice a tři nezařazení poslanci. Komunisté se zdrželi, stejně jako člen klubu TOP 09 a Starostů Karel Tureček, který ale TOP 09 loni opustil. Ostatní poslanci TOP 09 a Starostů a ODS na protest opustili sál.

Zákony ještě musí schválit Senát a prezident, ale v Senátu má koalice většinu a prezident Miloš Zeman se už dříve za evidenci postavil. Prošel i doprovodný zákon, který mimo jiné přeřadí stravovací služby kromě podávání alkoholu z 21procentní sazby DPH do 15procentní.

 

Poslanci dnes schválili elektronickou evidenci tržeb. Jaký bude dopad na podnikatele? Kdo opatření vítá a kdo je proti?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 10. únor 2016

Newsletter