Babiš: Řecko by mělo konečně zbankrotovat

Řecko by podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) mělo konečně zbankrotovat, aby se vyčistil prostor. Ministr financí to dnes řekl v Praze na pravidelné výroční konferenci ekonomických diplomatů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s Babišovým názorem nesouhlasí. Krach Řecka, které v posledních letech čelí vážným ekonomickým problémům, by podle něj poškodil EU a nepřímo i českou ekonomiku. Zhoršil by také uprchlickou krizi, míní.

„Nevím, jestli víte, že Řecko za posledních dvě stě let zbankrotovalo čtyřikrát, a já si myslím, že už konečně by mělo zbankrotovat popáté, aby se vyčistil prostor,“ řekl dnes Babiš. „Určitě, protože je jasné, že ty dluhy nemůže nikdy zaplatit,“ odpověděl později na otázku novinářů, zda by Řecko mělo zbankrotovat co nejdříve. Jde podle něj o problém, před nímž politici utíkají.

Sobotka to vidí jinak. „Bankrot Řecka by poškodil celou EU a zhoršil uprchlickou krizi,“ je přesvědčen ministerský předseda. „Krach Řecka by nepřímo poškodil i českou ekonomiku. A pokud se potvrdí dnešní ranní signály, že řecká vláda je ochotna přijmout potřebné reformy, musíme udělat maximum pro to, abychom eurozónu posílili. A Řekové musí provést nutné reformy,“ napsal Sobotka ČTK.

„Země EU by si měly pomáhat, ne se tlačit do kouta siláckými prohlášeními,“ poznamenal také premiér. Funkční Řecko podle něj Evropa potřebuje i v souvislosti s migrační vlnou. Pokud zbankrotuje, zhorší to i celou uprchlickou krizi, míní. Babiš ze zhoršení migrační krize obavu nemá, nevidí souvislost mezi ní a bankrotem Řecka. Neočekává ani dopady možného krachu na českou ekonomiku.

Řecko předložilo nový návrh, krácení důchodů se prý asi nevyhne

Řekové berou banky útokem, eurozóna se připravuje na bankrot

Řecký premiér Alexis Tsipras v neděli předložil nový návrh, kterým chtějí Atény dosáhnout dohody o řešení řecké dluhové krize. Podle Martina Selmayra, šéfa kabinetu předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, je „dobrým základem pro pokrok“ při dnešních jednáních zástupců eurozóny.

Atény se snaží domluvit s mezinárodními věřiteli na podmínkách, za kterých by dostaly zbývající peníze z dohodnutého úvěru. Jednání váznou mimo jiné na neochotě Řeků uskutečnit reformu penzijního systému požadovanou věřiteli. Podle zdrojů německého nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) Atény budou nejspíš muset krátit v červenci platy státních zaměstnanců a důchody i v případě, že se do té doby s věřiteli dohodnou. O dalším osudu země může definitivně rozhodnout už dnešní mimořádný summit politických špiček eurozóny.

Babiš nabídl Wagenknechtovi politického náměstka. Ten odmítl

„Babiš ukázal praktiky StB“. ČSSD chce omluvu a jednání koalice

České ministerstvo zahraničí by podle Babiše mělo udělat celkovou revizi velvyslanectví a obchodních zastoupení, aby přesně vědělo, která potřebuje a která nikoliv. Mělo by také připravit audit svých nemovitostí, řekl ministr na pravidelné výroční konferenci ekonomických diplomatů.

Babiš má za to, že u nemovitostí někdy panuje přesvědčení, že znamenají jen peníze, ale zapomíná se na to, že nezřídka jsou na ně vysoké náklady. Zmínil třeba areál zámku Štiřín, který podle něj ministerstvo zahraničí určitě nepotřebuje. Vyjádřil také přesvědčení, že u různých zastoupení Česka v zahraničí, ať už jde o česká centra, střediska CzechInvest, CzechTrade nebo CzechTourism by se dala více využít součinnost.

Za výrazný problém Babiš považuje nedostatek pracovních sil v některých oborech. Pro zahraniční dělníky přitom kvůli potížím se získáním víz může být složité začít pracovat v Česku. „Je to skutečně velký problém, protože nezaměstnanost u nás klesá a my skutečně nemáme v nabídce ty profese, které potřebujeme,“ podotkl.

Potenciál dalšího růstu vidí mimo jiné v oblasti cestovního ruchu. ČSA podle něj „někdo zničil“ a dnes už do řady destinací nelétá. Jedná se podle něj ale se společností Delta Airlines o otevření linky Praha – Chicago. Za zvážení by podle něj stálo i spojení Praha – Casablanca.

Newsletter