Babiš: Rozpočet je pod tlakem, schodek nemusíme udržet

Státní rozpočet na příští rok je pod obrovským tlakem. Podle ministra financí Andreje Babiše je proto otázkou, jestli se podaří udržet plánovaný deficit 70 miliard korun. Na takovém schodku přitom Babiš zatím jasně trval i přes výrazně vyšší nároky jednotlivých ministrů. Dnes uvedl, že o možném nárůstu deficitu nechce spekulovat, objevily se ale podle něj miliardové položky, s nimiž se dosud nepočítalo.

„Já ještě nechci spekulovat, ale ten tlak je obrovský,“ uvedl Babiš. Zmínil například výdaje navíc v souvislosti s přísunem uprchlíků, novou bezpečnostní situací v Evropě nebo náborem nových policistů a vojáků.

Jednotlivým ministerstvům se prý Babiš bude snažit maximálně vyhovět v rámci plánovaného deficitu, „i když je otázka, jestli pod takovým tlakem bude deficit udržitelný,“ poznamenal. Zatím na něm ale prý ministerstvo financí trvá. Rozhodne vláda v polovině září. Případné zvýšení deficitu by mohlo být v řádu miliard.

Babiš dnes jednal o rozpočtu trojice resortů – ministerstva vnitra, místního rozvoje a obrany. Všem třem se zvýší objem financí na příští rok. Rozpočet ministerstva vnitra, které požadovalo další čtyři miliardy, se oproti původnímu návrhu navýší o přibližně tři miliardy. Přes miliardu půjde na řešení uprchlické krize, zbylá částka mimo jiné na rozvoj policie, hasičů a financování registru smluv.

Rozpočet ministerstva pro místní rozvoj na příští rok stoupne o necelé tři miliardy korun. Ministryně Karla Šlechtová (za ANO) na dnešním jednání od Babiše požadovala další 1,5 miliardy korun, když 2,6 miliardy korun navíc získala již zhruba před dvěma týdny. Nakonec jí však Babiš dnes přidal jen 370 milionů korun.

Obraně pak rozpočet oproti původnímu plánu stoupne o 1,5 miliardy na zhruba 47,5 miliardy korun. Ministerstvo obrany, které požadovalo navýšení o 2,1 miliardy, finance využije především na nábor nových vojáků.

Newsletter