Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Babiš sem, Babiš tam. Ale co bude po volbách s korunou?

Čtyři roky uplynuly a Češi opět vyrazí k volebním urnám, aby rozhodli, kdo (ne)usedne v Poslanecké sněmovně. Volební místnosti se otevřou zítra ve dvě hodiny odpoledne, výsledky se pak dozvíme den poté. Na trzích se však volby projeví až v pondělí. Jaká jsou očekávání se zaměřením na korunu? Expertů se dotázala agentura Bloomberg.

Jak již potvrdily průzkumy, Babišova strana ANO získá pravděpodobně nejvíce hlasů. O něco obtížnější by ale mohlo být následné formování vládnoucí koalice – přece jen, až osm politických stran má potenciál získat víc než pět procent hlasů. A právě to by mohlo v případě koruny znamenat určité krátkodobé riziko. Na druhou stranu se ale nebude jednat o natolik „vážný“ fundament, který by jakkoliv zastavil nejvíce „jestřábí“ centrální banku v Evropě, míní experti. ČNB tak podle nich bude nadále pokračovat s utahováním své měnové politiky.

„Babišova strana ANO nebude schopna jednat sama. Co však bude možné, je její tlak na mírné zvýšení vládních výdajů, který podpoří úrokové sazby, a tedy i korunu,“ řekl pro Bloomberg Per Hammarlund ze společnosti SEB. „Čekáme, že se koruna během příštího týdne dostane na hranici 25,50 za euro, kde by se mohla udržet až do konce letošního roku,“ dodal.

I když ANO volby vyhraje a získá nejvíce křesel, bude muset vytvořit koalici. A právě to by mohl být problém, jelikož ostatní strany již vyjádřily svou nevoli jít „do toho“ společně s Babišem, podotkla Sara Grutová z banky Goldman Sachs. Ve výsledku by dokonce mohlo dojít i na to, že by se volby musely opakovat.

Pravdou ale je, že český finanční trh je dle analytičky dostatečně odolný vůči politickému dění. „To je dáno především silnou fiskální pozicí či nezávislou centrální bankou,“ je přesvědčena Grutová.

Tento pohled potvrzuje i ekonom Komerční banky Marek Dřímal. České trhy jsou tradičně imunní vůči vývoji domácí politiky, což potvrdil například klid na koruně i na dluhopisech během vládních otřesů na jaře tohoto roku. „Očekávám tedy, že nadcházející volby tuto imunitu potvrdí,“ řekl Dřímal. „Na devizovém trhu i na tom dluhopisovém proto nečekáme žádné vzrušení,“ doplnil.

Podobně se na celou věc dívá i Wolfgang Ernst z Raiffeisen Bank, podle kterého by jediným problémem, byť jen krátkodobým, mohlo být formování vládní koalice. Hlavní fundamenty korunového trhu tak i nadále zůstanou jinde.

„Čekáme, že trend posilování koruny bude v dalších měsících pokračovat. Kupředu ho budou hnát nejen ekonomické podmínky, ale i predikce dalšího zvyšování úrokových sazeb,“ konstatoval analytik.

Jestřábi z ulice Na Příkopě berou korunu ztečí (a nevadí jim to)

Newsletter