Babiš: Tendr na nové reaktory nejpozději v příštím roce

(Doplněno 21:04) Energetická společnost ČEZ by měla vypsat nový tendr na výstavbu jaderných bloků nejpozději v příštím roce. Českému rozhlasu to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jeden blok má vyrůst v Dukovanech, další v Temelíně.     

„Příští rok je nejzazší termín. Musíme postavit nový blok v Dukovanech a následně v Temelíně. ČEZ je na tom finančně velice dobře, jeho zadlužení je nejmenší v Evropě,“ uvedl ministr financí.     

„Je to postoj pana Babiše, který tlačí vedení ČEZ a také dozorčí radu, že to mají dělat na vlastní riziko,“ řekl dnes novinářům v reakci na Babišova slova ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Termín příštího roku nevyloučil, podle něj je ale třeba nejdříve vyřešit řadu otázek. Upozornil například, že v Dukovanech dosud neproběhla příprava dostavby, předchozí tendr se totiž týkal dostavby dvou bloků v Temelíně. 

Beneš: Podíl v SE? Spíš ne. ČEZ hledá dál

Podle šéfa ČEZ Daniela Beneše zatím není o termínu ani o lokalitě rozhodnuto. „Naše strategie je postavena na provozování klasické energetiky včetně jaderné. Je to především o provozování našich šesti současných bloků,“ uvedl Beneš. ČEZ podle něj bude svou další činnost plánovat také podle státní energetické koncepce, kterou má teprve schvalovat vláda. Materiál má mimo jiné definovat, kdy a kde by měly vyrůst nové jaderné bloky v České republice. 

Babiš dnes potvrdil dřívější slova šéfa ČEZu Beneše. Ten v březnu uvedl, že nová soutěž na dostavbu jaderných bloků JE Temelín by mohla začít už v roce 2016, nejpozději ale v roce 2017. ČEZ podle něj stále plánuje vybrat toho, kdo nové reaktory za stovky miliard korun dostaví, v letech 2019 nebo 2020.    

ČEZ loni v dubnu zrušil tendr na dostavbu dalších dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín, hlavním důvodem bylo neposkytnutí státní garance. V případě stavby nových bloků považuje ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) za nejreálnější variantu výstavbu pod vedením nové dceřiné společnosti firmy ČEZ, do které by mělo být vyčleněno staveniště, jeho příprava a know-how. 

Šéf ČEZu: Nová soutěž na Temelín může začít příští rok

Mládek: Stavět jaderné zdroje v ČR bude pravděpodobně dcera ČEZ

Newsletter