Babiš váhá nad koalicí, prý ji ohrožuje omezení podnikatelů

AKTUALIZOVÁNO – Pokud hlasy koalice projde návrh, který má omezit účast velkých podnikatelů ve vládě, je podle ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše otázka, jestli má současná koalice další smysl. Návrh podle Babiše, který je vlastníkem skupiny Agrofert, nic neřeší a dělá z lidí blázny. Stávající stav je podle něj nejtransparentnější, protože prý není ani minuty, kdy by ho někdo nekontroloval.  Babiš to dnes sdělil ČTK.

Sněmovna má tento týden ve třetím čtení rozhodovat o zákonu o střetu zájmů. Opoziční poslanec Martin Plíšek (TOP 09) přitom přišel s pozměňujícím návrhem, který by zavedl pravidlo, že ministři nesmějí být tzv. ovládajícími osobami ve firmách. Těmi jsou především vlastníci, kteří mají alespoň 40 procent hlasovacích práv. Patří mezi ně i Babiš. Pozměňovací návrh jsou připraveni podpořit koaliční lidovci, o podpoře hovoří i sociální demokraté.

 

Vydrží vládní koalice do řádných voleb?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 29. únor 2016

 

To u Babiše vzbuzuje nevoli. „Tak zaprvé, tenhle návrh nic neřeší a dělá z lidí jen blázny! Mám se podle vás chovat jak Řebíček? Nebo jako Jurečka, který pole převedl na manželku a tváří se, ze mu nepatří!“ uvedl Babiš v narážce na dřívějšího ministra dopravy a současného ministra zemědělství.

„Zadruhé, pokud tenhle zákon projde s hlasy členu vládní koalice, tak je otázka, jestli má tahle koalice dál smysl, protože na začátku to nevadilo ani socialistům ani lidovcům. Co je ale nejdůležitější, moji voliči to věděli a zvolili mě,“ napsal také ministr financí. Situaci prý bude řešit, až skutečně nastane.

Andrej Babiš: Strana jsem já

Lidovci podporují návrh, který by v zákoně o střetu zájmů zavedl pravidlo, že ministři nesmějí být tzv. ovládajícími osobami ve firmách. Těmi jsou především vlastníci, kteří mají alespoň 40 procent hlasovacích práv. S pozměňujícím návrhem, který zřetelně zřetelně směřuje na Babiše přišel poslanec opoziční Martin Plíšek z TOP 09.

Babiš je vlastníkem skupiny Agrofert a často jeho směrem míří kritika ohledně údajného střetu zájmů. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) ale odmítá, že by návrh měl mířit jen na Babiše. „Lidí, kteří podnikají je v Parlamentu více, není to namířeno na konkrétní osobu,“ řekl dnes novinářům ve Sněmovně.

Babiš fungování koalice kritizoval už včera. Jako příklad nekorektního jednání uvedl kritiku premiér Bohuslava Sobotky (ČSSD) ohledně kvízomatů nebo proces schvalování vládního materiálu k mýtu nebo provozování letecké záchranné služby.

Newsletter