Bank of America: Kde nakrmit posedlé investory?

Kde si urvat největší kus investičního koláče? Otázka, kterou si klade každý aktivní investor. Jenže kde najít odpověď? Bank of America  má jasno. Z hlediska velikosti a výnosu jsou v tomto případě jedinou „hrou ve městě“ americké korporátní bondy.

„Vzhledem k celosvětové investiční situaci mohou investoři nalézt jak výnos, tak i dostatečnou likviditu především na trhu amerických dluhopisů s investičním ratingem,“ přepisuje slova studie Bank of America agentura Bloomberg. „Stručně řečeno, ti investoři, kteří mají možnost nakoupit buďto státní bondy, hypoteční cenné papír nebo firemní dluhopisy, jsou aktuální situací doslova vtlačeni do poslední zmiňované skupiny.“

Tento trend potvrzuje i studie Deutsche Bank. Její poslední sebraná data ukázala, že nejaktivnější investoři posedlí americkými bondy pocházejí z Evropy a Japonska. Jen za květen na tento trh připlulo, v čistém vyjádření, 12,7 miliardy dolarů pramenících z peněženek neamerických obchodníků.

Americké společnosti si tak mnou ruce a s maximální ochotou zájem investorů uspokojují. Jenže právě to je dostává na hodně tenký led. Rostoucí počet nových dluhopisových emisí totiž zatěžuje bilanční rozvahy, což by se do jisté míry dalo považovat za udržitelné, ovšem ne v prostředí zpomalující světové ekonomiky, v recesi zisků amerických společnost a v neposlední řadě i v době přehnaně citlivých akciových trhů, míní Deutsche Bank.

Bank of America je v tomto směru o něco optimističtější, a to díky existenci vyrovnávací síly, kterou jsou akcioví investoři. Tlak z jejich strany firmy nutí ke zpomalování tempa zadlužování, což se projevuje obzvláště v oblasti zpětných odkupů, fúzí a akvizic.

Snižující se se zadluženost je tak útěchou pro ty, kteří se dlouhodobě obávali zhoršujících se fundamentů dluhového trhu. Na druhou stranu, pro mnohé firmy tento tlak představuje překážku v jejich expanzi, kterou jim příliv levných peněz od lačných investorů umožňuje.

Newsletter