Bank of America: Kroky ČNB na koruně závisejí na evropském QE

Česká centrální banka nebude muset přikročit k brzkému posunutí kurzového závazku na koruně k euru od 27,00 výše, pokud Evropská centrální banka v souladu s očekáváním spustí evropské QE. Ve zprávě investorům to napsal ekonom Bank of America/Merrill Lynch, Mai Doan.

„Závazek na koruně k euru bude ponechán, pokud ECB přijde s QE už na měnovém jednání 22. ledna, nebo dá jasný signál, že QE je bezprostřední otázkou,“ píšeš Doan. Ale naopak: „Pokud ECB v tomto očekávání selže, ČNB v následujících měsících posune kurzový závazek na koruně k euru na 28,00 či až 28,50,“ předpovídá ekonom.

Koruna je nejhůř se vyvíjející měnou světa. ČNB, ECB, maloobchod…

Česká koruna se od 7. ledna, komentáře viceguvernéra ČNB Tomšíka o rostoucím riziku deflace a možné nutnosti ČNB dále uvolnit měnovou politiku, stala dle hodnocení Bloomberg vůbec nejhůře se vyvíjející světovou měnou. Aktuálně obchoduje vůči euru nejníž od února roku 2009, k americkému dolaru od března roku 2006.

„Za vystupňováním deflačních tlaků ale stojí zejména propad cen ropy a my jsme přesvědčeni, že ČNB nebude chtít hýbat s přístupem k CZK/EUR pouze na základě cen ropy,“ míní za Bank of America Doan.

V minulých dnech doporučila prodávat korunu Societe Generale nebo BNP Paribas. Cílem Societe Generale je 28,75 CZKEUR se stop-loss příkazem na hladině 27,45 koruny k euru. Důvodem jsou zesilující deflační tlaky, hrozící nejméně verbální intervencí, nebo jiným zásahem České národní banky, uvedla SocGen 8. ledna.

Societe Generale radí prodávat českou korunu proti euru

„Vnější deflační tlaky zesilují,“ uvedla pak BNP Paribas ve zprávě klientům 9. ledna. Radí prodávat českou korunu s cílem 29,00 k euru a říká, že stoupá pravděpodobnost zásahu ČNB. Jako stop-loss doporučuje hranici 27,70 CZK/EUR.

BNP Paribas radí prodávat českou korunu s cílem 29,00 k euru

Člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok v minulém týdnu, ještě před zveřejněním inflačních dat, uvedl, že ČNB v tuto chvíli nepřipravuje žádné další zvláštní nástroje měnové politiky, referuje Bloomberg.

Newsletter