Bank of America o „šedé“ zóně nejistoty na trzích

Během včerejší obchodní seance vzrostly indexy S&P 500 a Dow Jones na svá historická intradenní, tak i zavírací maxima. Běžný investor angažující se na trhu amerických akcií si mne ruce, jelikož růst je přesně to, po čem touží. Tento optimismus však nesdílí Bank of America Merrill Lynch. Analytický tým banky pod vedením svého šéfa Michaela Hartnetta varuje před tzv. „šedou“ zónou nejistoty, která v sobě skrývá mnohá nebezpečí.

Wall Street plusová. S&P500 a DJIA na nových maximech

„Investoři jsou zajati v tzv. „šedé“ zóně, kterou představuje přechodné období mezi ukončením třetího kola programu kvantitativního uvolňování a prvním zvýšením amerických úrokových sazeb,“ přepisuje slova dopisu klientům banky agentura Bloomberg. Dle přesvědčení analytického týmu nepřijde normalizace úrokové politiky, dokud nenastane alespoň jeden ze dvou následujících případů.

Prvním z nich je situace, kdy se ukáže, že je vývoj americké ekonomiky natolik robustní, že se Fed nebude muset strachovat o nežádoucí dopady svého návratu k „normálnosti“. Druhou možností bude stav, kdy zvýšení sazeb proběhne, aniž by způsobilo jakýkoliv makroekonomický či akciový šok, jako se tomu povedlo v letech 1936 až 1937. Do té doby se investoři mohou připravit na setrvávající průměrné výnosy, větší skoky ve volatilitě i na případné flash crashe.

„Z tohoto důvodu jsme přesvědčeni, že je potřeba do portfolia zařadit větší množství volné hotovosti a stejně tak i zlato. Vzhledem k riziku výraznějších výkyvů likvidity i zisků, případnému zavedení nových regulací či náhlým technologickým narušením je potenciální propad trhu stále poměrně aktuální,“ píše Hartnett.

Bank of America zároveň poukazuje na dvě oblasti, jejichž současný stav neodpovídá běžnému vývoji. První z nich je úroveň investičního optimismu ve vztahu k nahromaděné volné hotovosti. Běžně se tyto dva ukazatele rozcházejí. Roste-li optimismus, volný cash se snižuje s tím, jak se navyšují investice do cenných papírů. V současnosti však dochází k tomu, že roste jak optimismus, tak i nahromaděná hotovost (viz graf č.1).

Druhou zajímavostí je růst akciových trhů a kapitálové toky amerických podílových fondů. Zatímco akcie měřené indexem S&P 500 dosáhly nových historických maxim, fondy se od začátku roku potýkají s hromadným odlivem investičních zdrojů, který již dosáhl 100 miliard dolarů (viz graf č.2). Hartnett v tomto případě spekuluje, že odliv zdrojů byl způsoben tím, jak investoři začali nakupovat více evropské a japonské akcie, zatímco index rostl díky činnosti subjektů, jako jsou investiční společnosti, penzijní fondy či centrální banky, tedy ty, které nejsou zachyceny v týdenních datech odlivu investic.

Oba zmiňované případy tak dle Bank of America dokazují nejistotu na trzích, která může vyústit v náhlou korekci. Proto také doporučují výraznější diverzifikaci, která by v souvislosti s potenciálním propadem zabránila přílišným výkyvům výnosů drženého portfolia.

Ostražitá Citibank. Kde si dát pozor na bubliny?

HSBC varuje: Blíží se gigantický problém v podobě další krize

Newsletter