Bank of America: Parita bude, stejně tak i QE2

Poslední předpověď Bank of America Merrill Lynch počítá s dosažením parity eura a dolaru koncem letošního roku. I přes vývoj posledních dní, kdy se eurodolar dostal až na úroveň 1,1 dolaru za euro, bude následovat další pokles, a to přesně na úroveň 1,00 EUR/USD (viz. graf: zelená linka).

BoA vysvětluje budoucí propad následovně. „Nehledě na krátkodobý vývoj, věříme i nadále v divergenci světových měnových politik, která bude působit v neprospěch eura. Evropská centrální banka představila poměrně optimistický makroekonomický výhled, který ospravedlňuje trvání evropské verze QE až do září 2016. To, zda se eurodolar propadne ještě níže pod současné úrovně, bude hodně záviset na rozhodnutí ECB ohledně dalších kol programu. Je sice dost brzo spekulovat o tomto kroku, avšak vzhledem k inflační predikci našich ekonomů je QE2 očekávatelné.“

Propad na euru bude vyjma činnosti ECB umocněn i zvýšením sazeb Federálního rezervního systému. Ekonomové z BoA počítají, že tento krok přijde během nadcházejících měsíců. Investoři poté začnou poptávat americkou měnu s tím, jak stoupne výnosnost v dolarech denominovaných aktiv.

Pohled Bank of America Merrill Lynch se tak staví do opozice britské HSBC. Ta ve svém kontrariánském výhledu tvrdí, že dolarová rally je u konce. Odůvodňuje to jednak srovnáním s historickým vývojem americké měny, ale také jejím celosvětovým nadhodnocením.

Danske Bank čeká oslabení eura vůči dolaru pod paritu v polovině roku

Parita eura k dolaru: Už ne zda, ale kdy

Newsletter