Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Bank of America tipuje konec intervencí ČNB

AKTUALIZOVÁNO – Bank of America predikuje, že Česká národní banka ukončí režim kurzového závazku ve třetím čtvrtletí příštího roku. Koruna by pak mohla posílit o dvě procenta. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovali ekonomové londýnské pobočky Bank of America Mai Doanová a Arko Sen.

Intervence za dvě miliardy eur nebo i víc by v několika po sobě jdoucích měsících zvýšily pravděpodobnost zavedení záporných úrokových sazeb. V případě, že poroste inflace, by roční forwardové kontrakty na korunu mohly klesnout do pásma 25,75 CZKEUR až 26 CZKEUR.

Rusnok: Chci jednorázový konec intervencí. Ne negativní sazby

„V případě pokračujícího silného přílivu si myslíme, že ČNB může absorbovat více rezerv až do poloviny roku 2017 bez většího stresu,“ uvedli ekonomové. S tím, jak se bude přibližovat datum pánovaného opuštění kurzového závazku, pak podle nich poroste pravděpodobnost, že centrální bankéři trhy překvapí a režim ukončí o něco dříve.

Z reputačních rizik podle Bank of Americe dále vyplývá, že ČNB se bude po konci intervencí snažit zabránit velké volatilitě a zhodnocení měny.

 

Guvernér ČNB Jiří Rusnok tento týden řekl, že ČNB nemá důvod urychlovat odchod z kurzového závazku, v současnosti nevidí přehřátí tuzemské ekonomiky. Dodal, že nyní nejsou žádné důvody k unáhlené změně kurzu měnové politiky. V rozhovoru pro Českou televizi pak dokonce přímo varoval, že ČNB může odložit konec kurzového závazku až do druhé poloviny příštího roku.

ČNB v červenci pokračovala v intervencích proti posilující koruně, na devizovém trhu utratila 8,29 miliardy korun za nákup eur. Režim devizových intervencí zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR. Do konce letošního července intervenovala v objemu zhruba 563 miliard korun.

Zveřejněná bilance ČNB z tohoto týdne pak naznačuje, že v úvodu září musela ČNB intervenovat proti síle české koruny v rozsahu mnoha desítek miliard korun.

Newsletter