Bank of America zdvihá varovný prst

Americké akciové trhy se stále čím dál tím více přibližují ke svým historickým maximům. Investoři s otevřenými long pozicemi si mnou ruce, zatímco ostatní nervózně přešlapují ve snaze dopídit se toho, zda do jedoucího akciového rychlíku přistoupit, či zda jen přihlížet a vyčkávat na korekci.

Americká Bank of America Merrill Lynch v souvislosti s děním na trzích provedla podrobnou analýzu mezi akciovými fondy. Ta poukázala na něco, co může investorům ještě více prohloubit vrásky na čele. Dle výsledků studie bylo z amerických podílových fondů od začátku letošního roku staženo už 79 miliard dolarů. Tím pádem tak hnacím motorem současného růstu musely být úplně jiné subjekty, než jsou právě fondy.

Banka taktéž ve své zprávě poukazuje na další znepokojující fakt. Vzhledem k historickému vývoji trhů jsme svědky něčeho nevídaného. V rámci trendu dlouhodobých býčích trhů funguje každá korekce v podobě více jak 10% poklesu jako určitý uvolňovací prvek, který dává investorům nový prostor pro další nadechnutí. V poslední době jsme však nebyli svědky ničeho podobného. Z toho důvodu tak banka upozorňuje na to, že s tím, jak se akcie nachází téměř na vrcholech, což neodpovídá činnosti podílových fondů, roste i riziko možného propadu (viz. graf).

Newsletter