Bank of England posvětila bitcoin

Británie se tento týden díky oznámení vlády o zavedení regulace digitálních měn opět o kousek přiblížila k tomu stát se globálním bitcoinovým centrem. Úplně poprvé tak bude uplatňována regulace digitálních měn dle pravidel proti praní špinavých peněz.

V současnosti se na britském trhu denně pohybuje až 5 bilionů dolarů v tradičních měnách a nyní se i ty digitální derou na výsluní. Británie se tím profiluje jako hlavní místo evropských finančních technologií, neboli ústřední centrum pro Fintech.

V USA vznikla první regulovaná bitcoinová burza

Ve zprávě, která byla zveřejněna společně s ročním rozpočtovým prohlášením, britský ministr financí George Osborne uvedl, že nové nařízení by mohlo podpořit inovace a zároveň předcházet ilegálnímu zneužívání digitálních měn. Návrhy budou konzultovány nejdříve na dalším zasedání parlamentu.

Tom Robinson, který je spoluzakladatel prvního bitcoinového trezoru na světě, Eliptic v Londýně, a zároveň člen správní rady britské digitální měnové asociace uvedl, že nové nařízení velmi účinně slouží jako vládní „schvalovací razítko.“ Podle Robinsona poskytuje dostatečný dohled nad legitimitou bez potlačování inovací a zaručuje ideální rovnováhu.

Další propad bitcoinu. Kde jsou miliony dolarů?

Potenciál využití digitálních měn pro nezákonné finanční transakce vedl mnoho lidí k tomu držet se od nich co nejdál. Pomohl tomu i fakt, že digitální měny byly v loňském roce regulačními orgány v USA označeny za „divoký západ“ financí, protože nejsou nijak pod kontrolou centrální banky nebo vlády, jako je tomu u konvenčních peněz.

Takzvané „kryptoměny“ jsou navíc náchylné k prudkým výkyvům hodnot a mohou být cílem mnoha hackerů. Důkazem je toho například tokijská bitcoinová burza Mt. Gox, která byla v loňském roce nucena podat návrh na prohlášení konkurzu poté, co hackeři ukradli zákazníkům bitcoiny v odhadované hodnotě 650 milionů dolarů.

Přesto má i nadále bitcoinová měna spoustu stoupenců, kteří zastávají názor, že tato technologie může být revoluční. Minulý týden agentura Reuters upozornila na to, že IBM zvažuje přijetí technologie k vytvoření digitální hotovosti a platebního systému pro hlavní měny.

中华人民共和国 aneb bitcoinová velmoc

Dokonce i Bank of England se postavila za bitcoin, a to i přes varování z loňského roku, že digitální měny se potýkají se zvýšeným rizikem podvodu a může dojít k poškození britské ekonomiky, pokud se zajistí jejich široké využití.

V diskuzním dokumentu z února letošního roku Bank of Englad ovšem již obrací a zmiňuje, že digitální měny se ukazují být velmi slibné a je již možné přenášet hodnotu bez zabezpečení třetí strany. Banka také vznesla otázku, zda by samy centrální banky neměly digitální měny emitovat. Společně s dokumentem ministerstva financí vláda ve středu také vydala zprávu zabývající se budoucností Fintechu. „Digitální měny, jakou je i bitcoin, mají potenciál nahradit tradiční měny a tím i zintenzivnit potřebu centrálního bankovnictví a regulačních systémů.“

Ministerstvo financí ve středu zároveň oznámilo novou výzkumnou iniciativu v oblasti digitálních měnových technologií a možnou injekci v podobě dalších 10 milionů liber do této oblasti. Navíc společnou prací s British Standarts Association vytvoří soubor norem, které by měly chránit spotřebitele.

Stroukal: Jednou můžeme používat jen kryptoměny

Lupták: Bitcoin poroste se ztrátou důvěry v běžné peníze

Newsletter