Bank of England sazby nemění, letos už jejich pokles nečeká

AKTUALIZOVÁNO – Měnový výbor Bank of England dnes podle očekávání ponechal základní úrok na 0,25 procenta. Centrální bankéři hlasovali pro zachování sazeb jednohlasně. Uvedli, že letos už snižování úroků nečekají. Zároveň výrazně zvedli prognózu inflace pro následující dva roky. Bank of England také ponechala rozsah odkupu aktiv na 435 miliard liber.

Britská centrální banka na počátku srpna snížila sazby o 25 bazických bodů na 0,25 procenta. Sazby klesly poprvé od roku 2009. Reagovala tak na negativní dopady referenda o odchodu země z Evropské unie z 23. června.

Guvernér britské centrální banky Mark Carney dnes na tiskové konferenci uvedl, že automatický vliv brexitu na měnovou politiku nečeká. Dodal, že srpnové stimuly ekonomiky fungují a inflační očekávání pozoruhodně rostly.

Ze čtvrtletní zprávy vyplývá, že Bank of England zvýšila prognózu růstu inflace v roce 2017 na 2,7 procenta ze srpnových dvou procent, a to hlavně kvůli výraznému oslabení libry v souvislosti s červnovým referendem.

Šéf britské centrální banky Carney zůstane ve funkci o rok déle

Ekonomika Británie by letos měla růst o 2,2 procenta, počítalo se jen se dvěma procenty. Pro rok 2017 se nově čeká růst HDP o 1,4 procenta oproti odhadovaným 0,8 procenta. Pro rok 2018 má ale být růst nižší, a to 1,5 procenta proti odhadu 1,8 procenta.

Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla o půl procenta proti předchozím třem měsícům. Hospodářský růst tak navzdory obavám ohledně plánovaného odchodu země z Evropské unie pouze mírně zpomalil z neobvykle silných 0,7 procenta ve druhém kvartálu.

Newsletter