Bank of England zasahuje

Klíčové body

  • Bank of England odstartovala velký balík nákupů dluhopisů, aby stabilizovala situaci penzijních fondů.
  • Jüan je nejslabší od roku 2008. Lze očekávat reakci tamní vlády a centrální banky.
  • Na dnešním zasedání ČNB nedojde ke změně směřování měnové politiky.
Zdroj: Depositphotos

Britská ekonomika je pod silným tlakem. Libra je proti dolaru poblíž historicky nejslabších hodnot, inflace je vysoká a ohrožena je i finanční stabilita. Bank of England se proto rozhodla odstartovat krizový program nákupu britských státních dluhopisů s delší dobou splatnosti. Objem programu byl stanoven na 65 miliard liber. Banka slíbila, že každý pracovní den nakoupí státní dluhopisy v objemu 5 miliard liber po dobu 13 týdnů. Podle Reuters tím chce zabránit problémům v oblasti penzijních fondů. Vláda má vedle toho v plánu utratit desítky miliard liber na dotaci cen energií pro domácnosti a vybrané firmy. To v kombinaci s plánovaným snižováním daní bude působit jako velmi silný proinflační tlak na krátkodobém i střednědobém horizontu.

Kvůli rostoucí inflaci a kumulaci proinflačních tlaků už nyní trhy a obchodníci zaceňují razantní navýšení britských úrokových sazeb. To by se mohlo pohybovat nad hranicí 100 bazických bodů. Doručení razantního zvýšení by mohlo alespoň mírně ulevit tlaku na oslabování libry. Klíčový však stále bude výhled tamní ekonomiky. V případě, že Bank of England na dalším zasedání nedoručí razantní navýšení sazeb, lze očekávat další oslabování libry.

Výraznějších pohybů kurzu jsme se dočkali i u čínského jüanu. Ten se na začátku letošního roku pohyboval lehce nad hodnotou 6,2 za dolar. Kurz nyní oslabil nad hranici 7,1 za dolar, a je tak nejslabší od roku 2008. Čínská vláda varuje investory, aby nespoléhali na jednostranný pohyb jüanu, ať už by šlo o jeho posilování či oslabování. Vydání podobných prohlášení ve státem vlastněných médiích běžně naznačuje, že politické špičky s něčím nejsou spokojené. Je to pochopitelné, protože jüan proti dolaru od začátku roku oslabil o 11 % a při současném tempu by mohl pokořit velké meziroční oslabení z roku 1994. Stabilizace kurzu je tak nyní nejvyšší prioritou čínské centrální banky.

Pro korunové obchodníky bude dnes nejdůležitější zasedání České národní banky. Očekáváme, že se rada ČNB rozhodne ponechat stávající úroveň úrokových sazeb a potvrdí pokračování intervencí ve prospěch silnějšího kurzu koruny. Dění v České národní bance je odlišné ve srovnání s hlavními světovými centrálními bankami. Fed, ECB, BoE a další vyhlíží razantní navyšování úrokových sazeb ve snaze bojovat s inflací. Do kurzu svých národních měn přitom vůbec neintervenují. ČNB tak těží z relativně brzkého a razantního navyšování úrokových sazeb v posledním roce. Z pohledu kurzu koruny může být nebezpečné snižování úrokového diferenciálu, které by mohlo živit tlaky na oslabení koruny. Kurz koruny se ale v dalších týdnech vlivem pokračujících devizových intervencí zřejmě výrazně nezmění.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9660 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 113,53 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9498 do 0,9658 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,66 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 25,53 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,58 až 24,75 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 25,47 do 25,98 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter