Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Bank of Japan a možný signál dalšího stimulu

Bank of Japan je jednou ze světových centrálních bank, jejíž akcie lze volně obchodovat na burze. Její cenné papíry jsou vedeny na tokijské burze Jasdaq, přičemž největší podíl dosahující 55 % celkového počtu je v držení japonské vlády. Během posledních několika dní si akcie měnové autority prošly 26% rally, kterou posléze následovaly i akcie největších japonských věřitelů. Nad tím, zda je možné tento růst vysvětlit a najít nějakou spojitost s dalšími finančními domy, se pokusil zamyslet Katsuhito Sasajima, analytik společnosti Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

Sasajima argumentuje především tím, že není vůbec jasné, proč by si někdo kupoval akcie centrální banky, které nenesou žádnou dividendu ani nejsou spojeny s žádnými hlasovacími právy. V letech 2010, 2012 a 2013 si akcie Bank of Japan prošly obdobnou rally, která byla následována akciemi tří největších věřitelů země vycházejícího slunce – Mitsubishi UFJ Financial Group, Sumimoto Mitsui Financial Group a Mizuho Financial Group.

„Velké banky už v minulosti následovaly akciovou rally BoJ,“ řekl pro agenturu Bloomberg Sasajima. „Upřímně řečeno, je opravdu obtížné identifikovat jakoukoliv přímou korelaci mezi těmito institucemi.“ Podle analytika je růst podporován individuálními investory, kteří dohromady vlastní zhruba 40 % akcií měnové autority. Vzhledem k tomu, že tyto cenné papíry negenerují téměř žádné příjmy, zbývá jako možné vysvětlení to, že je investoři chtějí držet pouze jako symbol společenského postavení.

Sasajima však poukazuje na jednu zvláštnost. Z historie je patrné, že akcie japonské centrální banky vzrostly tehdy, když autorita přistoupila k uvolnění své měnové politiky (viz. graf). Rally pak byla, stejně jako dnes, následována i akciemi největších bank. V roce 2013, kdy skokově vzrostly akcie BoJ, posílily i cenné papíry Mitsubishi UFJ, a to o 19 %. 22% zisky si připsala i Sumitomo Mitsui  a Mizuho si k dobru připsala 8 %. Z toho důvodu vyvstává otázka, zda se v tomto případě bude historie opakovat. Dosavadní vývoj akcií velkých bank by tomu alespoň částečně nasvědčoval.

Japonsku se nedostává inflace, tlak na BoJ zesiluje

Newsletter