Evropské i americké výnosy klesají. Euro po včerejším zpevnění nad 1,0900 EURUSD zisky smazalo. Obchoduje se pod 1,0850 EURUSD. Koruna se drží stabilně nad 23,80 za euro.

Bank of Japan nastartovala asijské akcie

AKTUALIZOVÁNO Asijské akciové trhy dnes výrazně zpevnily, když reagovaly na zprávu, že Bank of Japan zavádí negativní úrokovou sazbu. Takový krok banka provedla poprvé v historii.

Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 před oznámením centrální banky ztrácel 0,6 procenta. Na krok bankéřů reagoval posílením až o tři procenta a obchodování uzavřel se ziskem 2,8 procenta. Prudce naopak oslabil kurz japonského jenu.

K růstu se přidaly i čínské burzy. Hongkongský index Hang Seng posílil o 2,3 procenta a index Shanghai Composite zpevnil o 3,1 procenta. Za celý leden ale čínské pevninské indexy odepsaly více než pětinu. K propadu přispěly obavy ze zpomalení čínské ekonomiky a také nervozita kvůli devizové politice čínské centrální banky.

Bank of Japan zavedla negativní úrokové sazby

Bank of Japan doufá, že zavedením negativních úroků přiměje komerční banky, aby peníze raději půjčovaly, což by mělo stimulovat investice a růst. Finanční trhy čekaly, že centrální banka žádný krok v tomto směru nepodnikne, respektive že jen mírně zvýší program nákupu dluhopisů.

Newsletter