Výnos desetiletého amerického dluhopisu ochráněného o inflaci, tzv. TIPS, klesl pod -1,13 %. Dolar nehledě na to posiluje proti euru pod 1,1800 EURUSD. Procyklické měny oslabují, výprodejní tlak pozorujeme i u měn regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Bank of Japan sazby nezměnila, spekuluje se o intervencích

AKTUALIZOVÁNO – Japonská centrální banka na svém dnešním zasedání nechala svou měnovou politiku bez změn. Jen v reakci prudce posílil a vzrostly tak spekulace, zda by centrální bankéři neměli intervenovat, aby zastavili posilování japonské měny. Vůči dolaru jen ráno zpevnil na nejsilnější úroveň od srpna 2014.

Měnový výbor Bank of Japan se rozhodl zachovat beze změny dosavadní rámec měnové politiky, v němž pumpuje do ekonomiky prostřednictvím nákupů dluhopisů 80 bilionů jenů ročně. Úrokovou sazbu na vklady, které mají u centrální banky komerční banky, nechal na minus 0,1 procenta.

Šéf Bank of Japan Kuroda: Munice je dost

Koncem ledna centrální banka překvapivě zavedla negativní úrokovou sazbu na část vkladů, které u ní mají finanční instituce.

Index Nikkei v reakci na rozhodnutí bankéřů oslabuje o více než tři procenta. Podle ředitele divize Macquire Martina Lakose je zajímavé, že od centrálních bankéřů přijde očekávané rozhodnutí a na trhu nastanou takové velké výkyvy. Pro investory je pak investování mnohem obtížnější.

Newsletter