Evropské i americké výnosy rostou. Euro navyšuje zisky proti dolaru nad 1,1900 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna zpět na 25,55 za euro.

Bank of Japan sazby nezměnila, zvyšuje odkupy ETF

AKTUALIZOVÁNO – Měnový výbor japonské centrální banky Bank of Japan (BOJ) ponechal úrokové sazby beze změny. Roční objem odkupů ETF ale zvýšil z 3,3 bilionu na šest bilionů jenů. Beze změny nechala banka dosavadní rámec měnové politiky, v němž pumpuje do ekonomiky prostřednictvím nákupů dluhopisů 80 bilionů jenů ročně. Japonský jen v reakci na rozhodnutí posílil k dolaru.

Guvernér Haruhiko Kuroda na tiskové konferenci řekl, že necítí tlak od vlády na další uvolnění měnové politiky. Věří, že navýšený objem nákupů ETF nenaruší hladké fungování trhů. Dodal, že centrální bankéři chtějí co nejdříve dosáhnout dvouprocentního inflačního cíle.

Banka také zdvojnásobí velikost úvěrového programu v dolarech. Cílem je podpořit operace japonských firem v zahraničí. Banka dále informovala, že posoudí účinek záporných sazeb a svého masivního programu nákupu aktiv na svém příštím zasedání. To indikuje, že by mohla přistoupit k úpravě své politiky.

Bank of Japan v prohlášení jako důvody svého rozhodnutí zmínila nedávné rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii, zpomalení v rozvíjejících ekonomikách a volatilitu na trzích. Rozhodnutí Britů dle banky zhoršuje globální ekonomický výhled v době, kdy oživení japonské ekonomiky je stále nejisté.

„Se vším tím humbukem, který jsme viděli, byla očekávání super vysoká a není pochyb o tom, že dnešní rozhodnutí budou brát trhy jako zklamání,“ uvedl Jesper Koll, generální ředitel investiční firmy WisdomTree Japan KK.

Bank of Japan ponechala sazby na stejné úrovni navzdory sílícímu tlaku za strany vlády premiéra Šinzó Abeho, který oznámil, že jeho vláda pracuje na masivním souboru opatření, který má podpořit japonskou ekonomiku. Představen bude příští týden a jeho objem přesáhne 28 bilionů jenů.

Newsletter