Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Bank of Japan zůstává nezlomena. Zatím

Zdroj: Depositphotos

Po včerejším překvapení v podobě nečekaného zvýšení sazeb švýcarské centrální banky bylo hodně nadějí vkládáno do Bank of Japan. Ta však podle dnešního rozhodnutí zůstává nezlomena, a je tedy v podstatě poslední centrální bankou vyspělých ekonomik s extrémně akomodativní měnovou politikou.

Sazby zůstávají beze změny na -0,1 %. Stejně tak i cíl výnosu 10letého japonského dluhopisu s tolerančním pásmem 25 bodů na obou stranách. Forward guidance zůstává postavena na případném dalším uvolnění politiky, bude-li to potřeba. Přidán byl komentář k trhům zmiňující potřebu pečlivě sledovat vývoj finančních a FX trhů s ohledem na jejich dopady na ekonomickou aktivitu a ceny.

Tato slova nelze považovat ani za silnou slovní intervenci. Bloomberg nedávno nastínil žebříček síly slovních intervencí, který pak lehce upravil kolega Jansa. Bod 1. je nejslabší komentář a 7. nejsilnější. Výše zmiňovaná věta odpovídá číslu 3.

  1. Stabilita devizového kurzu je žádoucí.
  2. Monitorujeme vývoj na devizovém trhu.
  3. Pečlivě či blízce sledujeme vývoj na devizovém trhu.
  4. Devizový kurz neodpovídá ekonomickým fundamentům.
  5. Výkyvy devizového kurzu jsou jasně jednostranné.
  6. Nemůžeme tolerovat spekulativní chování tržních subjektů.
  7. Nevylučujeme případný zásah proti nadměrným kurzovým pohybům.

 

Z komentáře k ekonomické kondici Japonska jsme se dozvěděli, že inflační očekávání, zejména ta krátkodobá, vzrostla. Jádrová inflace se bude nějakou dobu držet kolem 2 %, než poté opět klesne. Bank of Japan tak nepočítá, že vyšší tempo růstu cen bude udržitelné. Naopak více inklinuje k možnosti potenciální akomodace, když uvádí, že krátké i dlouhé sazby zůstanou na současných, případně nižších hodnotách.

Bank of Japan zároveň potvrdila, že je připravena použít neomezené prostředky pro obranu cíle výnosové křivky. Nadále tak platí, že bude aktivně nakupovat japonské dluhopisy, aby udržela 10letou splatnost na 0,25 %, tedy na horní hranici tolerančního pásma cíle. Nelze přitom vyloučit, že banka bude flexibilní a bude skupovat i některé další splatnosti, včetně těch nejdelších, jako oznámila relativně nedávno.

Kurz jenu včera zpevnil k 131,50 USDJPY. Možný vliv na to mělo rozhodnutí švýcarské banky. Překvapení ze strany Bank of Japan se však nekoná, proto japonská měna oslabuje. Vyloučit nelze její posun zpět k hranici 135,00 USDJPY. Rizika zůstávají na straně dalšího oslabení z titulu návratu negativní korelace s americkými tržními sazbami a trvající divergencí měnové politiky ve srovnání s naprostou většinou ostatních centrálních bank.

I přesto, že ministerstvo financí spolu s centrální bankou doposud proti slabému kurzu nezasáhlo, neznamená to, že se tak v budoucnu nestane. Zejména pokud by se kurz posunul směrem k další možné psychologické hranici na 140,00 USDJPY ve velmi krátkém čase. My se i tak nadále držíme představy o sílícím tlaku na bondovém i devizovém trhu, který by nakonec mohl banku donutit k úpravě měnové politiky.

Prvním milníkem by byla úprava tolerančního pásma u výnosové křivky, a nakonec opuštění samotného cílení. Poté by se do hry mohla vložit i možná debata o sazbách. K tomu by bylo potřeba, aby sama Bank of Japan zjistila, že pozorovaná inflace nebude až tak přechodná, jako si doposud myslí. Tento obrat už jsme ostatně viděli v mnoha případech.

 

Zdroj: Bank of Japan, Bloomberg, Reuters, TredingView

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter