AKTUALIZOVÁNO – Čisté příjmy tuzemských bank z poplatků a provizí loni klesly o 1,7 miliardy na 34,3 miliardy korun. ČTK o tom dnes informoval server bankovnipoplatky.com, který vycházel z údajů České národní banky. Vzorec odečítá od výnosů z poplatků a provizí náklady na ně.
„Jde již o čtvrtý meziroční pokles výnosů z bankovních poplatků za sebou, což je pro klienty pozitivní zpráva. I přes znatelný nárůst množství poptávaných bankovních služeb klesají celkové poplatkové výnosy a banky přitom zůstávají vysoce ziskové,“ komentoval čísla provozovatel serveru Patrik Nacher.
Šéf #Erste: Skutečná #výzva? #FinTech a negativní #sazby – Roklen24.cz https://t.co/OYYKabvju2 @roklen24 #Brexit pic.twitter.com/SGdDD7eFOE
— Roklen24.cz (@roklen24) 1. března 2016
Výnosy z bankovních poplatků jsou pod úrovní roku 2007, celkový zisk bank je přitom rekordní, dodal.
Pokles příjmů bank z poplatků je podle analytika společnosti Colosseum Štěpána Pírka důsledkem konkurenčního prostředí a zejména činnosti menších a relativně novějších bank na trhu. „Tyto banky nízké nebo nulové poplatky na určité služby využívají jako svoji odlišnost, konkurenční výhodu,“ řekl.
Kysilka: Bankovní poplatky kvůli digitalizaci skončí
Analytik předpokládá, že trend klesajících příjmů z poplatků bude pokračovat, jelikož vedle konkurence v bankovním sektoru pronikají na pole finančních služeb i nebankovní či technologické firmy, které zatím zcela nespadající do bankovních služeb.
„Ekonomice se loni mimořádně dařilo, poptávka po úvěrech byla rekordně vysoká a kvalita úvěrů se zlepšovala. To umožnilo bankám v rámci konkurenčního boje dále snižovat poplatky, aniž by přitom utrpěla jejich ziskovost,“ doplnila hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.