Bankovní reformy jsou příliš pomalé a rovné příležitosti neexistují, tvrdí šéfka MMF

Reformy bankovního sektoru, které mají odstranit nedostatky odhalené globální finanční krizí, jsou příliš pomalé. Brzdí je mimo jiné odpor právě ze strany bank, uvedla šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagarde.

„Špatnou zprávou je, že pokrok je stále příliš pomalý a cílová páska příliš vzdálená,“ řekla k bankovním reformám na londýnské konferenci o budoucnosti kapitalismu. Lagarde ovšem dodala, že banky mají nyní více kapitálu, než před příchodem finanční krize, během níž mnohé z nich potřebovaly pomoc z peněz daňových poplatníků.

Výkonná ředitelka MMF poukázala na negativní dopady rostoucí nerovnosti v příjmech, která podle ní podkopává myšlenku rovných příležitostí. „Problém je, že rovné příležitosti neexistují. Peníze například dokážou vždycky zajistit kvalitnější vzdělání a zdravotní péči,“ podotkla.

Lagarde v posledních dnech varovala před přehnaným optimismem, když uvedla, že Evropa ještě není z krize venku. Apelovala zároveň na centrální banky, aby na cestě z krize spolupracovaly a vzájemně sladily své kroky.

Centrální banky by měly sladit své kroky, laxnost znamená chyby, radí šéfka MMF

Varování šéfky MMF: Evropa stále bojuje s krizí

Newsletter