Bankovní unii v Evropě fandím, říká čerstvý držitel Nobelovky

V mnohém kontroverznímu plánu na vytvoření těsné bankovní unie v eurozóně se dostalo nečekané podpory od čerstvého držitele Nobelovy ceny za ekonomii. Jean Tirole, francouzský profesor ekonomie, obdržel významné vědecké ocenění za letošní rok v minulém týdnu.

 „Jsem velkým fanouškem bankovní unie,“ říká Tirole. Odpůrci bankovní unie svou kritiku zakládají na tom, že neposkytuje dostatek prostoru jednotlivým zemím nad individuálními fiskálními záležitostmi. Důvodů k oddělení funkce dohledu od domovských orgánů ve prospěch nadnárodní instituce velikosti ECB však Tirole vidí hned několik. Velice často se stává, že se do vnitrostáních záležitostí míchá politika,“ uvedl mimo jiné pro CNBC.

Evropské banky byly v samotném centru hospodářské krize eurozóny a následně musely být vládami členských zemí zachráněny. Aby vlády získaly na tento krok potřebné prostředky, emitovaly nový dluh, který následně na trhu opět skupovaly banky, čímž vznikla „toxická vzájemná závislost“, vysvětluje čerstvý držitel Nobelovy ceny. Důsledkem je, že je-li pochybnost o solventnosti určité země, je s ní logicky spojená také pochybnost o bankách držících její dluhopisy. To může vyústit v potřebu tyto banky zachránit – a máme tu případ začarovaného kruhu.

Centralizace dohledu nad bankami do jednoho subjektu by podle Tiroleho pomohla lépe řídit celý evropský region. 

(S podporou CNBC)

Newsletter