Bankovnictví po čínsku. Půjčky na sušenky a jako kolaterál nahá selfie

Jako o zemi neomezených možností se sice dosud hovořilo především o Rusku, nicméně to samé lze v poslední době říci i o Číně. Tamní hospodářský boom trvající uplynulá tři desetiletí dal obyvatelům přičichnout k netušeným možnostem a stále více z nich tak chce dosáhnout na výdobytky, které dosud byly dostupné jen Západu. Není tak divu, že po období růstu taženém exportem jej v roli klíčového zdroje poptávky nahrazuje domácí spotřeba.

Jak odhaduje Business Insider, čínská spotřeba by v letech 2015 až 2020 měla vzrůst zhruba o 55 procent. Nicméně, i když se čínské HDP na hlavu dynamicky zvyšuje, výnosy z hospodářského růstu jsou rozdělovány nerovnoměrně a některé skupiny obyvatelstva se tak uspokojivého růstu příjmů prozatím nedočkaly. Co se ovšem neúprosně zvyšuje, to jsou náklady na živobytí, a to zejména ve velkých městech. Především pak zboží dovážené ze Západu je v Číně velmi drahé.

Ovšem přinejmenším dočasné řešení situace, kdy chcete spotřebovávat a nemáte za co, Číňanům nabízí tamní finanční systém s rozsáhlou sítí finančních inovací, díky kterým si můžete půjčit mnoha různými způsoby. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby se čínský finanční systém stále zřetelněji nestával útočištěm aktivit šedého bankovnictví, financujících pochybné účely i nejrůznější podvodné operace.

Nemusí tak být překvapením, že způsoby, jakými si můžete v Číně obstarat peníze, jsou často dost zvláštní. Zatímco v obyčejných zemích lidé pro potřeby zajištění úvěru typicky používají nemovitosti či cenné papíry, v zemi rudého draka se hitem poslední doby stává docela jiný kolaterál. Pokud nemáte žádný majetek, jako záruku úvěru můžete použít své nahé fotky.

 

Oblíbeným zdrojem mikropůjček je v Číně například e-commerce platforma Fenqile, která nabízí úvěry na automobily, iPhony či šperky, ale také na „lepší“ občerstvení a dobroty, kterými jsou v Číně třeba sušenky Oreo, uvádí server Zero Hedge. Pokud si tedy půjčíte na balíček Oreo, který stojí 50 juanů (10 USD), můžete například splácet 2,07 juanů (0,41 USD), a to každý měsíc po dobu tří let. To napovídá, že úrokové náklady jsou u těchto mikropůjček značně vysoké; podle serveru Zero Hedge klienti podobných webů očekávají roční efektivní sazbu zhruba 20 procent.

Podobné platformy, nabízející spotřební půjčky na principu schématu buy-now-pay-later, navíc nalezly poněkud nemorální, ale patrně efektivní systém, jak dlužníky motivovat ke splácení. Jako zajištění vyžadují „nahá selfie“, na kterých klient – či spíše klientka – drží svůj identifikační průkaz v ruce. Pokud dlužník svůj dluh řádně nesplácí, je mu vyhrožováno tím, že jeho fotky budou poslány do světa, zejména pak jejich přátelům a rodině.

Podle serveru Motherboard bylo v roce 2016 takto vypuštěno 10 GB fotek pocházejících od 161 mladých Číňanek, které nebyly schopny splácet svou „nahou půjčku“, jak se jim v Číně říká. Hojně šlo o studentky či dívky z chudých venkovských regionů. Ještě předtím však poskytovatelé pro prodloužení splatnosti půjčky, jejichž hodnota vzhledem k dvouciferným úrokovým sazbám při nesplácení rychle narůstá, často vyžadují další a další fotky či dokonce videa. 

Tikající bomba finančního systému? Čínské šedé bankovnictví

Newsletter