Bankrot se jeví nevyhnutelný, řekla S&P a srazila rating Ukrajiny

Finanční pád Ukrajiny se stává nevyhnutelným scénářem s tím, jak jsou pleněny poslední devizové rezervy ukrajinské centrální banky a mezinárodní finanční pomoc je odkládána kvůli napětí na východě země. Uvedla to ratingová agentura Standard & Poor’s a srazila rating Ukrajiny na stupeň „CCC-„ – o plných devět stupňů pod investiční pásmo. Výhled na udržení ratingu navíc zůstává negativní.

„Bankrot je nevyhnutelnou otázkou několika nejbližších měsíců, pokud se podmínky zásadně nezmění a nepřijde nová zahraniční finanční pomoc,“ uvedla analytička S&P Ana Jelenkovič ve zprávě.

Ukrajinská vláda již získala mezinárodní balík pomoci v rozsahu 17 miliard amerických dolarů, jenže potřebuje ještě dalších zhruba 15 miliard dolarů, aby přestála nejvážnější konflikt v zemi od druhé světové války, který odstavil průmysl na východě země, v Doněcké a Luhanské oblasti.

Devizové rezervy centrální banky jsou na minimu za poslední více dvě dekády a ukrajinská ekonomika dle konsensuálních odhadů ekonomů podle Bloomberg letos klesne o 7 procent. Ukrajinská hřivna je celosvětově nejhůře se vyvíjející měnou vůči americkému dolaru (rubl vrátila na pevnější úrovně ruská vícečerná intervence), když letos ztratila 48 procent své hodnoty.

Mise MMF se vrátí na Ukrajinu v úvodu roku 2015 a země si bude chtít zajistit další peníze v rámci finanční pomoci. 23. prosince má země schválit rozpočet pro rok 2015, připravený novou vládou.  „Odklad pomoci zvyšuje riziko, že Ukrajina nebude schopna plnit své závazky,“ uvedla ratingová agentura Standard & Poor’s. Fakticky ale nelze příliš očekávat, že by Ukrajina potřebné peníze od MMF nezískala.

 

Newsletter