Banky, hackeři a „data v mlze“

Pro nikoho by neměla být překvapením skutečnost, že je bankovní sektor velmi citlivý na změny spojené s novými technologiemi. Řada předpisů ukládá finančním institucím povinnosti týkající se ochrany dat a transakcí svých zákazníků, zároveň však banky musí být o krok napřed v boji proti kybernetickým útokům. Jak toho docílit? Pomoci mohou například „data v mlze“.

I když nové technologie posouvají bankovnictví dopředu tím, že se pomocí nich zavádí stále sofistikovanější verze internetového bankovnictví a on-line platebních metod, přinesly také potíže pro odborníky na počítačovou bezpečnost, neboť vyžadují nové způsoby ochrany. Nejnovější zbraní by mohlo být tzv. maskování dat.

Co je maskování dat?

Použitím metody maskování dat mohou banky a jiné finanční instituce fungující v tomto vysoce citlivém sektoru efektivně chránit své zákazníky a předcházet neautorizovaným datovým přístupům. Maskování dat je známé také pod pojmy datová de-identifikace, pseudonymizace, anonymizace nebo zamlžování dat. Všechny tyto názvy se vztahují k procesu ochrany citlivých údajů, během kterého jsou originální data nahrazena realistickými, avšak falešnými.

Cílem softwarů pro maskování dat je vytvářet údaje, které vypadají a fungují jako ty originální (mají například stejnou formu o 16 číslicích, jako když se jedná o číslo kreditní karty), ale nejsou tak citlivé jako údaje původní. Osvojením této metody se omezuje nechtěné odhalení dat a je vyžadováno méně bezpečnostních kontrol.  

Podvody s platebními kartami na vzestupu

Maskování dat je užitečné při předcházení podvodů s platebními kartami, což je jeden z nejběžnějších typů podvodů, se kterým se musí bankovní odvětví potýkat a který v poslední době prudce stoupá. Jen za rok 2016 se 15,4 milionu klientů bank cítilo být obětí krádeže identity nebo podvodných online transakcí, jako jsou online a mobilní platby. Proti roku 2015 se jedná o 40procentní nárůst.

Celkově se hackerům podařilo ukrást 16 miliard dolarů (což je o miliardu víc ve srovnání s předcházejícím rokem), průměrná peněžní ztráta se pak vyšplhala na více než 1 000 dolarů. Co je ještě zajímavější, téměř polovina americké populace (46 %) se za posledních pět let dostala do styku s alespoň jedním podvodem s platební kartou.

Maskování dat chrání citlivé bankovní informace

Pro podvodníka je jedním z nejdůležitějších kroků k úspěšnému dokončení podvodu získání údajů o platební kartě. A proto banky využívají maskování dat, díky kterému během transakce zakryjí pravé číslo platební karty. Pokud by byla transakce napadena, finančně citlivé informace by se mohly dostat ke třetím stranám. Tímto způsobem například zaměstnanci online obchodu skutečně nemohou získat přístup k údajům kreditních karet, když hledají informace, které jsou relevantní pro fakturaci – například adresu, která je připojena ke kartě a kterou se klient rozhodne použít pro fakturaci.

Nicméně se jedná pouze o jeden krok velmi dlouhého procesu. Zákazníci, kteří si přejí být opravdu v bezpečí, by měli podstoupit další bezpečnostní opatření, jako je instalace dodatečných autentizačních kroků, aby tak minimalizovali riziko na naprosté minimum.

Newsletter