Banky na Wall Street strhl střet Deutsche Bank a americké vlády

Americké akciové trhy v závěru týdne klesly pod tlakem finančního sektoru, jehož sestup „zařídila“ Deutsche Bank. Za celý týden Wall Street uhájila mírný zisk. Wall Street oslabily především akcie bank kvůli sporu americké vlády s Deutsche Bank. Po čtyřech dnech růstu ztratily i akcie technologického lídra Apple.

Dow Jonesův index v závěru dne klesl o 0,49 procenta na 18.123,80 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 oslabil o 0,38 procenta na 2139,17 bodu a index technologického trhu Nasdaq uzavřel na 5244,57 bodu se ztrátou 0,10 procenta. Za celý týden Dow Jones získal 0,2 procenta, S&P 500 posílil o 0,5 procenta a Nasdaq přidal 2,3 procenta.

Deutsche Bank a její „tolik platit nehodláme“

Americké ministerstvo spravedlnosti požaduje po Deutsche Bank, aby zaplatila 14 miliard dolarů, v přepočtu zhruba 337 miliard korun, za urovnání sporu o prodeje hypotečních cenných papírů v souvislosti finanční krize 2008. Požadovaná částka je výrazně vyšší, než o jaké se dosud mluvilo. Banka dnes uvedla, že tak velkou částku platit nehodlá.

Deutsche Bank má problém kvůli hypotékám, jde o 14 miliard USD

Akcie Deutsche Bank obchodované v USA se propadly o takřka deset procent, klesly i akcie amerických bank Goldman Sachs a JPMorgan. Index finančního sektoru ztratil asi jedno procento.

Čekání na Fed a oddech u Apple

Wall Street nyní čeká na zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed). Všeobecně se už předpokládá, že úrokové sazby se na něm nezvýší, takže trh bude sledovat signály načasování dalších kroků.

Akcie Applu klesly o 0,6 procenta po vzestupu o 11 procent za poslední čtyři dny. Technologický sektor srážely i akcie společnosti Oracle, které po slabých výsledcích firmy oslabily o téměř pět procent.

Na devizovém trhu dnes dolar vystoupil vůči hlavním měnám nejvýše za dva týdny. Údaje o srpnovém vývoji inflaci v USA posílily sázky na to, že Fed někdy později letos přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

Newsletter