Banky troubí na poplach. Pozor před čínským propadem

Čínská lidová republika se v ekonomických médiích poslední doby objevovala především v souvislosti s činností centrální banky a akciovou rally. Americká banka Goldman Sachs společně se švýcarskou Credit Suisse věří, že růst bude i nadále pokračovat. Tento optimismus však nesdílí analytici z Morgan Stanley, stejně tak i z BNP Paribas. Obě tyto banky varují před velkým akciovým krachem, ke kterému se čínský rudý drak postupně přibližuje.

Goldmani o tom, co přiživí čínskou rally

Jonathan Garner, vedoucí stratég oddělení pro asijské trhy v Morgan Stanley, snížil ohodnocení čínských akcií poprvé za více jak sedm let. Hlavním argumentem jsou v jeho případě nižší zisky čínských firem, které jdou ruku v ruce se zpomalující ekonomikou. Garner dokonce hovoří o nejnižších korporátních ziscích od roku 2009. BNP Paribas se pak v obavě z narůstajícího maržového dluhu a rozchodu výkonu akcií a reálné ekonomiky začíná postupně zbavovat držených čínských titulů.

Hlavní akciový index Hang Seng minulý měsíc překonal svá sedmiletá maxima, aby však posléze spadl na úroveň 27 289 bodů. Dle některých analytiků je takový vývoj extrémní. Hrozí tak, že jak index rychle vystoupal, tak také rychle spadne. „Pokud se trh chová takhle šíleně, žádné jiné téma nepřipadá v úvahu,“ řekl pro agenturu Bloomberg Arthur Kwong, šéf akciového oddělení pro Asii v BNP Paribas. „Jde o jasný negativní signál, který je důležitý, jako nic jiného,“ dodal.

Velkou roli v akciové rally hrálo i propojení šanghajské a hongkongské burzy. Kwong je přesvědčen, že investoři jsou přímo posedlí peněžní linkou mezi oběma trhy, což mu silně připomíná události roku 2007. Tehdy si tzv. akcie typu „H“, tedy ty tituly čínských společností, které jsou obchodovány na hongkongské burze, sáhly na svá rekordní maxima, aby se poté během roku propadly o 76 %.

Šanghaj – Hongkong aneb vznik druhé největší burzy světa

Dalším varováním je i maržový dluh. Čínští investoři si hromadně půjčovali, aby se také oni svezli na akciové rally. Nesplacený maržový dluh na šanghajské burze se vyšplhal na rekordní maximum o velikosti 1,24 bilionů juanů, zatímco objem čínských akcií stoupl na účtech fondů na 63,7 milionů.

Při svém skeptickém pohledu se Kwong přiznal, jakým oblastem by se měli investoři vyhnout a u kterých by rally mohla ještě chvíli pokračovat. On sám prý prodal akcie průmyslových firem a přesunul se do oblasti pojišťoven, které za růstem ostatních zaostávaly.

Čína brzdí, špatné úvěry v bankách prudce rostou

Čína roste nejpomaleji za šest let

Newsletter