Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Banky z Wall Street skupují vládní bondy. Co se děje?

Růst americké ekonomiky je solidně nastartovaný a z trhu práce přichází již delší dobu série pozitivních zpráv. Průzkumy mezi spotřebiteli také ukazují pozitivní naladění. Navzdory tomu, největší bankovní domy ve Spojených státech dramaticky navyšují své investice do „safe haven“ v podobě vládních dluhopisů. Vědí snad americké banky něco víc o stavu největší ekonomiky světa?

Komerční banky ve Spojených státech navyšují své nákupy tzv. Treasuries a dalšího dluhu federálních agentur již šestnáct měsíců v řadě. To dle agentury Bloomberg znamená nejdelší období rostoucích sázek na vládní bondy od roku 2003. Bankovní sektor má do těchto cenných papírů zainvestováno celkově 2,1 bilionu dolarů. To je rekordní suma, přinejmenším od roku 1973, kdy Fed začal tyto údaje monitorovat.

Více než desetinový podíl na celkové hodnotě amerických vládních dluhopisů v rukou bank má přitom čtveřice těch největších, jedná se o bezmála 252 miliard dolarů. Loňský rok lze v tomto směru označit za zlomový – například Bank of America své investice do Treasuries navýšila na téměř desetinásobných 67,25 mld. USD a Citigroup o 60 procent na 110,38 mld. USD.

Peněz je dost

Růst objemu depozit zatím za stejné období rostl, banky tedy mají likvidity dost. Čím to, že v prostředí lepšících se vnějších podmínek raději množící se volné prostředky nepůjčují takzvaně do reálné ekonomiky? Zčásti se jedná o dědictví poslední finanční krize, která dala vzniknout přísnějším regulacím požadujícím, aby banky ve svých bilancích držely větší objem „kvalitnějších“, tj. méně rizikových aktiv. To není nic překvapivého. Krize ale po sobě zanechala také obezřetnost Američanů, kteří si svou žádost o úvěr, resp. koupi drahého auta či elektroniky raději dvakrát rozmyslí.

„Banky mají spoustu hotovosti. Úvěrový trh se sice uvolnil, ale i tak je pro banky stále jednodušší nakoupit vládní dluhopisy,“ uvádí šéf makro strategie společnosti Brean Capital, Peter Tchir. Objem spotřebitelských úvěrů poskytnutých Bank of America klesl čtvrtým rokem v řadě, pro JPMorgan Chase byly v tomto ohledu za posledních šest let čtyři z nich slabší a v Wells Fargo loni posílila úvěrové portfolio o zanedbatelné procento, zatímco nárůst depozit zhodnotila jako velmi silný. Určitou vyšší zdrženlivost amerických domácností ke spotřebě ukazuje také nárůst míry úspor z příjmů. Ta po pádu na dno v roce 2005 vzrostla ke konci loňského roku na více než dvojnásobek 4,9 procenta.

Investice do vládních dluhopisů je pro banky zatím (mimo jiné) zkrátka výhodná. Zatímco „zaparkování“ přebytečné hotovost u Fedu přináší výnos 25 bazických bodů, nákupem 5letých Treasures si přijdou na více než 100 bps, uvádí Bloomberg. Rozdíl mezi výnosem z vládního dluhopisu a úrokem z depozit, který zaplatí klientům, je přitom v případě čtveřice největších bank nad svým desetiletým průměrem – v případě Bank of America činí tento „spread“ 1,44 procenta.

„Timing is everything“

Podporou této strategie jsou rostoucí výnosy amerických vládních dluhopisů. S dobrými zprávami z trhu práce, které posilují výhled pro největší ekonomiku světa, se 5letý výnos vyšplhal z lednového minima 1,15 procenta na dnešních 1,59 procenta. Zatímco hromadné nákupy ze strany bank pomáhají udržovat dluhopisové výnosy nízko, slabší poptávka po úvěrech je jedním z faktorů načasování prvního zvýšení úrokových sazeb centrální bankou. Minulý týden zveřejněný záznam z lednového zasedání Fedu ukázal, že řada jeho členů stále dává přednost větší opatrnosti z obavy, že brzký růst sazeb by ohrozil ekonomické oživení.

Fed nespěchá s KDY. Víc ho pálí JAK

V dodatečný příznivý efekt extrémně uvolněné měnové politiky (program QE Fed ukončil v říjnu, sazby zůstávají stále prakticky na nule) věří kromě Fedu také šéf dluhopisového tradingu společnosti Williams Capital, David Coard. „Spotřebitelská poptávka po úvěrech poroste… Je jen otázkou času, kdy banky uvolní svou politiku směrem k většímu úvěrování,“ říká.

Ačkoli očekávání traderů pro první zvýšení sazeb v letošním červnu se snížila, finanční trh stále přikládá více než 50procentní pravděpodobnost tomu, že Fed se „osmělí“ letos. Výnosy u vládních dluhopisů by dle očekávání měly v letošním roce dál růst. 

Americký trh práce je silný, tvorba míst drtí odhady

Americká ekonomika výrazněji zvolnila. Spotřebitel ale při síle

Newsletter