Barroso v Goldman Sachs? Nezodpovědné a trestuhodné

Zpráva o tom, že si bývalý předseda Evropské komise a dřívější portugalský premiér José Manuel Barroso našel nový džob v Goldman Sachs, obletěla svět poměrně rychle. Vlna emocí, která se poté zvedla, však nepatří zrovna k těm pozitivním. Nejlépe o tom ostatně svědčí petice, která na jeho adresu směřuje výrazy typu „nezodpovědné“ a „trestuhodné“, a dokonce volá po jeho potrestání.

Pod petici, které je volně dostupná na stránkách serveru change.org, se již podepsalo více jak 77 tisíc lidí. Všichni požadují, aby vůči Barrosovi byla učiněna „silná exemplární opatření“, která ho postihnou za post poradce a předsedy mezinárodní divize Goldman Sachs International se sídlem v Londýně. Podle iniciátorů dokumentu není jeho jmenování na tuto funkci ničím jiným než snahou o využití jeho kontaktů napříč evropskými institucemi. Obzvláště je vize tohoto lobbingu směřována na negativní dopady odhlasovaného brexitu, které na pobočku nejznámější americké investiční banky nepochybně dolehnou.

Sami organizátoři petice se představují jako „skupina zaměstnanců evropských institucí.“ Barrosova nová práce je podle jejich slov trestuhodným příkladem praktiky tzv. „otáčivých dveří“, kdy se bývalí vysoce postavení členové evropských útvarů rozhodnou přejít do soukromého sektoru, aby tam poté využívali svých politických konexí. Takové praktiky prý poškozují reputaci Evropské unie, která je už tak dost vystavená všeobecné kritice.

„Spojili jsme se, jelikož nás čím dál tím více znepokojuje neustále se zhoršující image evropského projektu nejen v našich vlastních rodinách, ale i u našich přátel a sousedů, stejně jako u spousty dalších občanů, se kterými se setkáváme napříč celou Evropou,“ zní slova petice. „Rozhodnutí začít pracovat pro banku, která byla ze všech nejvíce zapletená do hypoteční krize, jež vedla k té finanční z let 2007-2008, a která byla rovněž součástí řecké dluhové krize, je jasným příkladem nezodpovědného přístupu poškozujícího instituce Evropské unie. Takové chování je když ne nelegální, tak minimálně morálně zavrženíhodné.“

Index „kamaráčoftů“ aneb když ruka ruku myje

Barrosův trest petice stanovuje jasně. Okamžitě by mělo dojít na zastavení všech příspěvků na penzi, které mu náleží z funkce předsedy Evropské komice, a to po celou dobu jeho působení v Goldman Sachs. Stejně tak mají být zrušeny i všechny „čestné tituly pocházející z napojení na evropské instituce.“ Souběžně s tím petice požaduje zavedení přísnějších pravidel boje s praktikami „otáčivých dveří“ především u bývalých členů Evropské komice, a to vzhledem k úrovni poškození, které by jejich možné budoucí chování mohlo způsobit zaměstnancům evropských orgánů a samotné Unii vůbec.

Newsletter