Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1870 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Koruna se obchoduje na 25,45 za euro.

Benda (ČNB): Jaký bude kurz po exitu

Následný návrat do standardního režimu měnové politiky nebude na horizontu prognózy České národní banky znamenat posílení kurzu na mírně nadhodnocenou úroveň před vstupem do intervenčního režimu. ČNB bude připravena intervenovat v případě nadměrných výkyvů kurzu. Vyplývá to z prezentace člena bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendy.

Podoba ukončení kurzového závazku bude záležet na v tu dobu aktuální situaci. Exit bude znamenat návrat k režimu řízeného plovoucího kurzu, ČNB bude připravena zasáhnout proti nadměrné volatilitě kurzu. Preference jsou pro jednorázové ukončení a transparentnost. Vývoj úrokových sazeb bude odpovídat aktuálním potřebám nastavení měnové politiky.

ČNB používá kurzový závazek jako další nástroj měnové politiky při technicky nulových sazbách. Oslabení kurzu odvrátilo hrozbu deflace plynoucí z nedostatečné poptávky a uvolněná měnová politiky významně přispěla k ekonomickému obratu.

Ukončení kurzového závazku je dle prezentace podmíněno udržitelným plněním inflačního cíle. Bankovní rada neukončí závazek před rokem 2017. Jeho ukončení je pravděpodobné v polovině roku 2017. Návrat do standardního režimu měnové politiky nebude na horizontu prognózy znamenat posílení kurzu na mírně nadhodnocenou úroveň před vstupem do intervenčního režimu.

Kurzový závazek ČNB se i přes zdánlivou podobnost značně odlišuje od švýcarského.

 

Newsletter