Benda: ČNB preferuje jednorázový konec intervencí

Česká národní banka preferuje jednorázové ukončení kurzového závazku a transparentnost. Ukončení bude znamenat návrat k režimu řízeného plovoucího kurzu, centrální banka bude připravena zasáhnout proti nadměrné volatilitě kurzu. Uvedl to člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda. Dodal, že vývoj úrokových sazeb bude odpovídat aktuálním potřebám nastavení měnové politiky.

Ukončení kurzového závazku podle Bendy nepovede ke skokovému posílení kurzu na mírně nadhodnocenou úroveň před zahájením intervencí ČNB. Kurz byl před zahájením intervencí ČNB mírně nadhodnocen. V mezidobí dochází k průsaku slabšího kurzu koruny do cenové hladiny i dalších nominálních veličin.

Rovnovážné posilování reálného kurzu je pomalejší, než bylo v předkrizovém období. ČNB bude připravena intervenovat v případě nadměrných výkyvů kurzu, dodal centrální bankéř.

Benda zopakoval, že ČNB neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Podle současného vyhodnocení situace je pravděpodobné ukončení závazku v polovině roku 2017, pokud to umožní ekonomické podmínky.

Časování ukončení závazku je ekonomickým vývojem podmíněno. Nelze proto vyloučit ani jeho další prodloužení. Zejména je exit z kurzového závazku podmíněn udržitelným plněním 2% inflačního cíle i po opuštění kurzového závazku tak, aby nehrozil návrat k nekonvenčním měnověpolitickým nástrojům.

K možnému využití záporných sazeb Benda doplnil, že jsou jednou z možností, které může měnová politika použít. Jejich použití by bylo velmi specifické; nejsou vhodným nástrojem k dodatečnému uvolňování měnových podmínek. Existuje jejich dolní hranice, i když panuje nejistota o její úrovni. V ČR může být pravděpodobně výše, než v jiných zemích.

Newsletter