Beneš: Nezatíží nás akvizice velikosti ČEZ. A posílí dividendu

(Aktualizováno 9:12) Z vývoje cen elektřiny a našich předprodejů vidíme, že náš zisk přes odpisy bude od roku 2017 vzrůstat. Pokud nebudeme nakupovat. ČEZ si ale může dovolit významnou akvizici bez toho, aby jej to ovlivnilo, uvedl generální ředitel Daniel Beneš v rozhovoru pro HN. „Když se ukáže dobrá možnost nákupu, je naší obchodní povinností do toho jít. Proč? Vzroste tak zisk i dividenda. Jinak by nám mohli někteří akcionáři brzy vyčítat, že jsme příliš málo zadluženi,“ řekl šéf ČEZu listu.

Podle šéfa ČEZu investory po výsledcích za rok 2014 nejvíce oslovil výhled pro letošek – provozní zisk přes odpisy 70 miliard korun. „Vděčíme za to hlavně úsporám napříč celou Skupinou ČEZ a rozvoji dalších příležitostí s dodatečným ziskem,“ řekl Beneš. Pro letošek neočekává žádné další odpisy majetku firmy.

Šéf ČEZu: Nová soutěž na Temelín může začít příští rok

Za předčasné Beneš logicky označil dotazy na výši dividendy z loňského výsledku, pro HN ale řekl:  „Akcionáři od nás očekávají, že dividenda bude relativně vysoká a bude na ni spolehnutí. Naším zadáním je takovou dividendu zajistit.“

„V souvislosti s dividendou vyznívá toto prohlášení optimisticky, jistě pozitivní je již dřívější prohlášení firmy, že plánuje zvýšit výplatní poměr nad dosavadních 60 %. Naše odhady počítají s tím, že firma udrží úroveň dividendy z loňského roku ve výši 40 Kč, což by znamenalo zhruba 72% výplatní poměr. Více informací by mělo zaznít v průběhu dubna. Pozitivní pro akcie by měl být i zmíněný odhad rostoucího provozního zisku EBITDA od roku 2017 – současné odhady předpokládaly pokles od roku 2018. Oba odhady ovšem nepředpokládají zvažované akvizice,“ komentuje slova šéfa ČEZu Lenka Dvořáková Švejdová, analytička skupiny Roklen.

V rámci své strategie chce ČEZ vedle úspor a stabilizace marže upevnit také počet zákazníků v elektřině a plynu a zároveň podchytit nastupující decentrální energetiku. Třetím pilířem strategie je dokoupení zisku – tedy akvizice. „Můžeme si dovolit minimálně jednu významnou akvizici bez toho, aby nás to ovlivnilo. … Myslím si, že bychom si firmu velikou jako ČEZ ještě koupit mohli,“ uvedl Beneš pro list.

Šéf ČEZu zdůraznil, že firma je dnes nejméně zadluženou energetikou v Evropě a za mantru nepovažuje ani případný pád dnes áčkového ratingu. „Horší je, když vám rating klesá kvůli špatnému hospodaření,“ poznamenal. 

Zaplaťte miliardu ČEZ, nařídil soud SŽDC

Bulhaři opět viní ČEZ. Teď z potlačování konkurence

Newsletter