Beneš: Podíl v SE? Spíš ne. ČEZ hledá dál

V tuto chvíli je spíše nepravděpodobné, že ČEZ podá závaznou nabídku na koupi většinového podílu v Slovenských elektrárnách, uvedl generální ředitel ČEZu Daniel Beneš v sobotním rozhovoru pro Mladou Frontu Dnes. Dokud nebude jasný postoj slovenské vlády, která je minoritním vlastníkem Slovenských elektráren, a jejíž premiér Robert Fico nedávno oznámil, že slovenská vláda bude aktivně prodej většinového podílu blokovat, nemá smysl do této společnosti vstupovat, prohlásil Beneš. Zásadním problémem je také dostavba jaderné elektrárny Mochovce – rozpočet na dostavbu začínal na 2,8 miliardách eur, v současnosti se náklady odhadují na zhruba 4,6 miliardy eur.

To, že Slovenské elektrárne ztrácejí pro ČEZ na atraktivitě, prohlásil i šéf divize strategie Pavel Cyrani ve středečním rozhovoru pro agenturu Reuters. Beneš rétoriku ještě zesílil. Závazné nabídky mají být přitom podány do 9. května.

Cyrani (ČEZ): Slova Fica snižují náš zájem o Slovenské elektrárne

Beneš dále potvrdil zájem ČEZu o německá aktiva společnosti Vattenfall, přičemž ČEZ má na toto téma jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou začátkem května. Cílem je podle Beneše pochopit, jaký konkrétní dopad bude mít na vyhlídnutý podíl německá energetická politika. Následný proces prodeje by měl být zahájen koncem srpna nebo začátkem listopadu tohoto roku, uvedl Beneš. Dalším želízkem v ohni má být pro ČEZ podíl v Pražské plynárenské. O tom má ČEZ zahájit jednání s pražským magistrátem.

ČEZ stále hledá vhodného kandidáta pro akvizici, přičemž stále není jasné, jak moc toto ovlivní dividendový výplatní poměr a dividendovou politiku ČEZu. Již dříve však CEO Beneš uvedl, že akvizice a navýšení výplatního poměru se spolu rozhodně nevylučují. Společnost stále ještě neoznámila navrženou dividendu z loňského zisku, oznámení zatím odsunula do poloviny května – tedy po uzávěrce nabídek na podíl v Slovenských elektrárnách a po jednáních s německou kancléřkou. Společnost prý chce navrhnout udržitelný výplatní poměr i do budoucích několika let, kdy počítá s poklesem zisku. V tuto chvíli se jako nejpravděpodobnější jeví výplatní poměr mezi 60 – 75 %, konsensus trhu se pohybuje v rozmezí 35 – 40 Kč, na akcii. Naše odhady počítají s udržením výše dividendy z minulého roku, tedy na úrovni 40 Kč. Případnou výši dividendy podle výplatního poměru shrnuje následující tabulka:

2014 dividenda Výplatní poměr
33 59,7%
34 61,6%
35 63,4%
39 70,6%
40 72,6%
41 74,2%
42 76,0%
43 77,9%
44 79,7%
45 81,5%

V souvislosti se ziskovostí ČEZu Beneš prohlásil, že očekává návrat provozního zisku EBITDA k předkrizovým hodnotám někdy v roce 2025. Již v březnu uvedl, že zisk EBITDA by měl začít narůstat již od roku 2017.

Newsletter