Benzín dále zdražuje. Vystoupá jeho cena přes 40 Kč?

Zdroj: Depositphotos

Pohonné hmoty v uplynulém týdnu pokračovaly v rozdílném pohybu – benzín dále zdražuje a nafta naopak zlevňuje. Průměrná cena za litr benzínu se vyšplhala již na 37,81 Kč, za poslední týden tak benzín zdražil o 25 haléřů. Benzín tím pokračuje v ustavičném zdražování od začátku roku, kdy jeho průměrná cena dokonce klesla pod 36 Kč za litr. I současná cena je však relativně pozitivní při pohledu na tu ze stejného období před rokem – tehdy čeští řidiči v průměru platili 42,50 Kč za litr benzínu. Nafta naopak dále zlevňuje, litr v průměru zlevnil o 43 haléřů na 34,12 Kč. Před rokem přitom byla průměrná cena o více než 10 Kč vyšší.

Důvody rozdílných pohybů obou typů pohonných hmot musíme hledat na straně zásob. Nafty se do EU dovezlo před embargem na ruské pohonné hmoty obrovské množství a i lokální rafinérie produkovaly primárně naftu. U té jsme totiž byli na Rusku výrazně závislí. Aktuální zásoby jsou tak bohaté a cena nafty dále padá. Nicméně i u ní očekáváme v následujících týdnech spíše stagnaci a poté otočení trendu, jelikož mezinárodní ceny ropy v posledních týdnech výrazně vzrostly. To spolu s nižšími zásobami zapříčiňuje zdražení benzínu. Ve srovnání s minulým týdnem navíc mírně oslabila CZK na páru s EUR i USD. I tento faktor tak může mírně prodražit dovoz pohonných hmot.

Aktuální situace vybízí k obchodování ropy, u nás to lze bez poplatků. Více se dozvíte ZDE.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Od poloviny března výrazně vzrostly ceny ropy, které se stále drží nad 80 USD za barel u obou hlavních typů. Proto očekáváme, že se tento růst postupně promítne i do cen pohonných hmot. Kartel OPEC navíc očekává výrazný růst poptávky po ropě v druhé polovině roku, který bude tažen zejména Čínou. Tento týden zveřejněná data z Číny ukazují na robustní ekonomický růst, který by letos mohl dosáhnout na 5-6 %. Čína má navíc stále vysoké úrokové sazby na 3,65 % a velmi nízkou inflaci na 0,7 % meziročně v březnu. Očekáváme tak snížení úrokových sazeb, které by mohlo ještě podpořit tamní růst a poptávku po ropě. Otazník visí nad ruskou produkcí, která by údajně mohla být nižší až o 740 tisíc barelů denně, tedy ještě výrazně nad ohlášenou hranici 500 tisíc barelů denně. Na trhu by tak mohl v druhé polovině roku nastat nedostatek ropy a její cena by tak mohla dále růst a možná opět atakovat hranice 90 i 100 USD za barel. Od zemí G7 se očekává zachování stropu na ruskou ropu na 60 USD za barel, což je aktuálně lehce nad tržní hodnotou ropy Urals. Tento krok by tak neměl výrazně ovlivnit globální obchod s ropou, to bychom očekávali spíše u snížení stropu, po kterém některé země volaly. V následujících týdnech by také mohlo dojít k dalšímu uvolnění amerických ropných rezerv. Ty jsou sice na 40 letých minimech, vysoké ceny ropy však působí proinflačně a to vrhá špatný stín na vládu Joe Bidena a také ztěžuje práci americké centrální bance.

Zdroj: Purple Trading

Newsletter