Dolar smazal část svých zisků, obchoduje se zpět nad 1,0930 EURUSD. Koruna mírně posílila pod 25,30 korun za euro.

Benzín je nejdražší od dubna. Proč zdraží i nafta?

Zdroj: Depositphotos

V minulém týdnu zdražily průměrné ceny pohonných hmot jen nepatrně. Benzín v průměru zdražil o 2 haléře na 37,41 Kč. Jeho cena tak poslední měsíce víceméně stagnuje. Díky růstu z června je však nyní nejvyšší od dubna. Mírně zdražuje i nafta. Její průměrná cena vzrostla o 7 haléřů na 32,65 Kč za litr. Takto drahá byla nafta naposledy na začátku května.

V následujících dnech a týdnech by mohlo dojít ke zdražení jak nafty, tak i benzínu. Do cen by se mělo promítnout zdražení pohonných hmot na burze v Rotterdamu a také oslabující česká koruna. Vyhlídky na snižování úrokových sazeb způsobují výprodeje koruny, a ta tak poprvé od března překročila hranici 24 Kč za euro. Výrazněji oslabuje i na páru s dolarem, kde se postupně blíží hranici 22 Kč za dolar. Slabší korunu dokonce začala již slovně bránit ČNB. Nafta by měla v dohledné době výrazně zdražit i díky očekávanému růstu spotřební daně. Opětovné zvýšení na původní hodnotu by mělo být projednáno v senátu tento čtvrtek. Po schválení očekáváme růst litru nafty v průměru o 1,80 Kč na litr.

Dalším důvodem, který hovoří pro růst cen pohonných hmot, jsou vyšší ceny ropy. Ropa Brent od začátku července zdražila přibližně o 7 dolarů za barel na aktuálních 83 dolarů. Je tak nejdražší od dubna. Za růstem cen ropy stojí obavy z jejího nedostatku. Od srpna totiž bude na trhu chybět 5,16 milionu barelů ropy denně, díky pokračování dobrovolných produkčních škrtů Ruska a Saúdské Arábie. Jedná se přibližně o 5 % celosvětové poptávky. V posledních dnech ropa zdražila i díky očekávanému stimulačnímu balíčku čínské ekonomiky.

Právě Čína letos měla vést světovou poptávku po ropě, z očekávaného meziročního růstu o 2 % měla více než polovina připadnout právě na ni. Slabé výkony ž čínské ekonomiky však tlačily cenu ropy níže. Další slabá data z Číny by dokonce mohla donutit OPEC opět zvážit další škrty v produkci. Vzhledem k aktuálním cenám a očekávanému stimulačnímu balíčku v Číně to však snad nebude potřeba. Pohonné hmoty by tak mohly výhledově zdražit i výrazněji. Po opětovném zvýšení daně u nafty tak její průměrná cena může atakovat i 35 Kč za litr.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter