Berkshire Hathaway a sázka na opatrnost v turbulentní době

Zdroj: Depositphotos

Rok 2020 by se z pohledu společnosti Berkshire Hathaway dal vystihnout dvěma termíny: opatrností a odkupy vlastních akcií. Ani jedním totiž Warren Buffett vskutku nešetřil. 

Největší investice 

Na odkupech vlastních akcií Berkshire loni utratila 24,7 miliardy dolarů – nejvíce v historii společnosti. Podíl každého akcionáře díky tomu vzrostl o 5,2 %, a největší akvizicí roku se tak v podstatě stala Berkshire samotná. To může být známka toho, že Buffett vidí vlastní společnost jako podhodnocenou. Dalším důvodem by mohlo být to, že na trhu zkrátka nenašel žádné lukrativní příležitosti. Navíc už samotná velikost konglomerátu představuje překážku při akvizici malých firem. 

Ke všemu se přidala Buffettova opatrnost, která mu brání nakupovat při historicky vysokých valuacích. Právě přílišnou pasivitu mu někteří investoři vytýkají. On ale neopouští svoji strategii. Drží se defenzivních akcií a nákupy provedené v roce 2020 to jen potvrzují.

V posledním čtvrtletí minulého roku nakoupil podíly v telekomunikační společnosti Verizon (8,6 miliardy dolarů) a ropném gigantu Chevron (4,1 miliardy dolarů). V obou případech se jedná o hodnotové společnosti s vysokou dividendou. Portfolio naopak opustily všechny akcie aerolinek a některé banky, včetně J.P. Morgan.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Klenoty a finanční výsledky 

Výroční zpráva za rok 2020 odhaluje, jak se Berkshire vypořádala s pandemií. Jelikož se jedná o konglomerát diverzifikovaný do mnoha odvětví, dopad uzavřené ekonomiky nebyl tak značný. Klíčová divize pojištění si díky nižší nehodovosti na silnicích dokonce polepšila. I přesto celkové tržby klesly meziročně o 3,6 % na 245 miliard USD. 

Důležitou metrikou pro Berkshire Hathaway je provozní zisk, plynoucí především ze tří „klenotů” firmy, jak je Buffet nazval. Těmito klenoty jsou BNSF – nákladní železniční dopravce, BHE – výrobce a distributor energií a již zmíněná divize pojištění. Provozní zisk z těchto soukromě držených firem zaznamenal meziroční propad o 9 % na 21,92 miliardy dolarů. Vzhledem ke znovu otevřené americké ekonomice bude tento propad pravděpodobně jen dočasný. Dokazují to čísla z Q4 2020, kdy už byl provozní zisk o 14 % výše než před rokem.

Čtvrtým Buffettovým „klenotem” je společnost Apple. Ta představuje zhruba polovinu celého akciového portfolia Berkshire a za rok 2020 vzrostla hodnota jejích akcií o více než 70 %.

Dlouhodobý přístup

Otázkou zůstává, zda se v budoucnu od Buffetta dočkáme dalších takto lukrativních nákupů. Jeho averze k technologickým společnostem mu zabránila investovat větší částky do Alphabetu nebo Amazonu a obojího prý lituje. Změna strategie by mohla přijít s Buffettovými nástupci. Například riziková investice do firmy Snowflake, poskytující datovou platformu v cloudu, se zatím ukazuje jako velmi úspěšná. Neinicioval ji však Buffett, nýbrž Todd Combs, jeden z jeho investičních manažerů a potenciální nástupce.

Paradoxně nejpřekvapivější na celé výroční zprávě bylo dle mnohých to, co v ní nezaznělo. Warren Buffett se totiž ani slovem nezmínil o svém nástupci, o neúspěšných investicích do aerolinek nebo o pandemii a březnovém propadu trhů, kterého nevyužil.

Je obdivuhodné, jaký si Buffett dovede udržet odstup a dlouhodobý pohled na věc. Možná se snaží navést investory, aby uvažovali podobně. Navzdory zaostávání v posledních letech totiž Berkshire dokázala historicky porážet index o neuvěřitelných 10 % ročně. 

Jak říká sám Buffett, akciový trh odměňuje trpělivé investory na úkor těch netrpělivých. Zda se mu opatrnost vyplatí i tentokrát však ukáže opět jen čas.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter