Bez dohody s Řeckem hrozí katastrofa, varuje ECB

Dohoda s Řeckem je stále možná, ale čas běží. Pokud se řešení nenajde, hrozí zemi hospodářská katastrofa, varoval dnes v rozhovoru pro stanici Europe 1 šéf francouzské centrální banky Christian Noyer. Začínáme být ohledně Řecka opravdu zneklidněni, dodal s tím, že pokud nebude naděje na dohodu ohledně finanční pomoci, ECB bude muset ukončit podporu řeckých bank v rámci nouzové likvidity ELA.

Po nedělním referendu, v němž Řekové odmítli úsporné návrhy mezinárodních věřitelů, které byly podmínkou pro poskytnutí nezbytně nutné finanční pomoci Řecku, země akutně čelí bankrotu. Hrozbu neodvrátil ani úterní summit lídrů eurozóny, na němž řecký premiér Alexis Tsipras navzdory původním slibům svým kolegům neprezentoval žádné konkrétní návrhy, jak z krize ven. Řecká vláda by záchrannému fondu eurozóny měla oficiální žádost o nový program finanční podpory předložit nejpozději do čtvrtka. Prezidenti a premiéři všech 28 zemí Evropské unie se pak sejdou v neděli na mimořádném summitu. Právě neděle byla označena za poslední termín k dosažení dohody s Řeky. Jinak nastoupí plán „B“, který není ničím jiným, než odchodem Řeků z eurozóny.

Podle Noyera je právě neděle zlomovým dnem: pokud se do té doby nepodaří pro zadlužené Řecko najít schůdné řešení, přijde podle něj katastrofa. Tu by mohlo způsobit už jen to, že ECB ukončí nouzové financování řeckých bank z programu ELA, které nyní drží řecké finanční ústavy nad vodou. „Naše pravidla nás zavazují, abychom (nouzový program ELA) ukončili ve chvíli, kdy už neexistují vyhlídky na politickou dohodu,“ řekl Noyer.

V pondělí ECB rozhodla ponechat strop úvěrů z ELA pro řecké banky beze změny na zhruba 89 miliardách eur (2,4 bilionu Kč). Zároveň však zpřísnila podmínky pro záruky požadované za tyto úvěry od řeckých bank. Politické vedení eurozóny ECB ujistila, že řecké banky do neděle udrží při životě.

Také evropští politici vidí neděli jako rozhodující den. „Do neděle musíme najít řešení, myslím, že je to možné,“ řekl dnes televizní stanici France 2 eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky Pierre Moscovici. „Na tahu je teď jednoznačně Řecko,“ dodal.

Řešení musíme najít opravdu rychle,“ řekl dnes německé televizi ZDF místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. „Teď po summitu máme čas do konce týdne, abychom rozhodli o třetím záchranném programu. Aby to bylo možné, musíme mít návrhy od řecké vlády.“

Optimismus zatím neztratil ani finský ministr financí Alexander Stubb. „Myslím, že nakonec nějaké řešení dáme dohromady,“ řekl německé rozhlasové stanici Deutsche Welle. „Dochází nám ale čas,“ dodal.

Newsletter