Bez překvapení: Bank of England sazby nezměnila

AKTUALIZOVÁNO – Měnový výbor Bank of England dnes podle očekávání ponechal základní úrok na 0,25 procenta. Centrální bankéři hlasovali pro zachování sazeb jednohlasně. Podle nich je ale stále šance na to, že letos přistoupí k dalšímu snížení sazeb, budou totiž vyhodnocovat potenciální dlouhodobý dopad rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii. Libra v reakci na rozhodnutí bankéřů oslabila, později ztráty korigovala.

Bank of England také ponechala rozsah odkupu aktiv na 435 miliard liber. Dále oznámila, že do ekonomiky napumpuje dalších deset miliard liber​​​​​.

Data z britské ekonomiky se za poslední měsíc zlepšila poté, co centrální banka zavedla řadu stimulačních opatření. Například srpnové maloobchodní tržby byly nad očekávání dobré. Není ale jisté, jak dlouho pozitivní trend vydrží. Ekonomiku také podpořila slabší libra.

Britská centrální banka na počátku srpna snížila sazby o 25 bazických bodů na 0,25 procenta. Sazby klesly poprvé od roku 2009. Reagovala tak na negativní dopady referenda o odchodu země z Evropské unie z 23. června.

Bank of England dnes zlepšila odhad růstu ekonomiky ve 3. čtvrtletí na 0,3 procenta, doposud počítala s růstem o 0,1 procenta.

Newsletter