Bez překvapení: Fed nechal úroky beze změny

AKTUALIZOVÁNO Federální rezervní systém dnes nechal základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 0,25-0,50 procenta, kam ji zvýšil v prosinci. Rozhodnutí je v souladu s odhady analytiků.

Měnový výbor Fedu po dvoudenním zasedání uvedl, že „pozorně sleduje“ nynější vývoj světové ekonomiky a globálních finančních trhů, celkově ale pohlíží na vyhlídky americké ekonomiky optimisticky. Výbor ale předpověděl, že trh práce bude dál sílit a ekonomika bude expandovat i při „postupném upravování měnové politiky“. Propad cen energií je podle výrobu „přechodný“ a ve střednědobém horizontu pomine.

Americké akcie na rozhodnutí Fedu reagovaly poklesem a v závěru obchdování ztráty rozšířily. Smazaly tak zisky dosažené díky oživení cen ropy a jejich hlavní indexy klesly o více než jedno procento. Index S&P 500 klesl o 1,09 % na 1882,95 bodu, Dow Jones ztratil 1,38 % na 15 944,46 bodu a technologický Nasdaq odepsal 2,18 % a zastavil tak na 4468,17 bodu. Investory zklamalo vyjádření Fed, v němž nenalezli žádný náznak, že kvůli nedávným otřesům na finančních trzích by se mohlo zmírnit tempo budoucího zvyšování úrokových sazeb. K poklesu cen přispěly i hluboké ztráty akcií firem Apple a Boeing.

Dolar vůči euru krátce po oznámení Fed oslabil. Sdělení Fedu totiž snížilo vyhlídky na zvýšení sazeb na příštím březnovém zasedání.

Trampoty dolaru aneb co určí vývoj americké měny

Prosincový krok znamenal první zvýšení sazby na jednodenní mezibankovní úvěry za devět a půl roku a doklad plného oživení největší světové ekonomiky z krize z konce minulého desetiletí. Fed sazbu od prosince 2008 držel na rekordním minimu v pásmu 0-0,25 procenta, aby podpořil zotavování ekonomiky z krizového propadu.

Měnový výbor Fedu dal zároveň na prosincovém zasedání najevo, že další zpřísňování měnové politiky bude velmi pozvolné. Postup zpřísňování měnové politiky bude záležet zejména na vývoji inflace. V polovině ledna prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley uvedl, že se situace americké ekonomiky od prosincového zasedání nezměnila, a Fed bude sazby zvyšovat jen pozvolně. V prosinci Fed naznačil, že letos zvýší sazby čtyřikrát.

„Očekáváme, že inflace zůstane v krátkém období nízko, částečně kvůli pokračujícímu poklesu cen energií, ale ve střednědobém horizontu se zvedne ke dvěma procentům, jak budou vlivy poklesu cen energií a importu odeznívat a situace na trhu práce se bude dále zlepšovat,“ uvedli guvernéři Fedu.

Inflace v USA je pod dvouprocentním cílem Fedu po většinu období posledních tří let. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v prosinci proti předešlému měsíci po dalším zlevnění energií nečekaně klesly o 0,1 procenta a meziroční inflace činila 0,7 procenta.

 

#RoklenFx: Ticho před bouří jménem Fed?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 27. leden 2016

Newsletter