Bezhotovostní platby ve Švédsku už přijímá i Bůh

Švédsko je v posledních letech známo jako země, kde lidé stále méně používají při placení hotovost. Počet bankovek a mincí v oběhu se od roku 2007 snižuje a většina obchodů i jiných institucí přijímá platby bezhotovostně. Pozadu tak, alespoň podle Bloombergu, nechce zůstat ani místní církev.

Ano, je tomu skutečně tak. V nejvíce bezhotovostní zemi na světě už i Bůh přijímá peníze digitálně. Stále vyšší počet místních farností totiž začalo přijímat dary pomocí mobilních aplikací. Katedrála ze 13. století v Uppsale dokonce přijímá i kreditní karty.

Poslední trendy ve švédské církvi jsou tak znakem toho, jak dynamicky se situace ve Švédsku vyvíjí. Přechodu k životu bez fyzických peněz napovídá i to, že většina bank přestala operovat s hotovostí. Dokonce i místní bezdomovci dostávají zaplaceno bezhotovostně, a to za prodej jednoho časopisu. Na bleším trhu po vás zase budou chtít zaplatit přes populární aplikaci Swish.

Není se čemu divit. Švédové byli vždy velice pokrokoví. Rozvoj používání počítačů a mobilních telefonů patřil v severském státě k jednomu z nejrychlejších. „Před patnácti lety bych si vyzvedl výplatu a celou si ji strčil do peněženky, abych věděl, jak moc mi ještě zbývá na útratu. V současnosti už u sebe hotovost téměř nenosím,“ uvedl pro Bloomberg vikář Lasse Svard.

Pozor! Studie MMF prý radí, jak a proč zrušit hotovost

Averzi Švédů k operování s hotovostí lze stále více pozorovat v statistikách měnové zásoby. Podle místního statistického úřadu klesla v prvním čtvrtletí letošího roku hodnota hotovosti v oběhu na 56,8 miliardy švédských korun, což je nejnižší úroveň od roku 1990. Oproti roku 2007 je to o 40 procent méně a v minulém roce pokles zaznamenal nejrychlejší tempo.

Bezhotovostní společnost však není stoprocentně pozitivním rysem. Mnozí penzisté mají problém vypořádat se s online platbami a někteří kritici poukazují na to, že stát získává větší kontrolu nad tím, co občané dělají. Existují i další rizika, jako například vážnější blackout. Benefity však prozatím převažují náklady a Švédové jsou tak na cestě k plně digitalizovanému placení.

Švédsko: Jak být nejlepší zemí pro ženy?

Newsletter