Bezos, Willis? Holohlaví muži jsou úspěšnější, inteligentnější, mužnější

Ať už jde o váhu či výšku, krásu či ošklivost, anebo také třeba o barvu vlasů či to, zda nosíte podpatky, ekonomové již z mnoha úhlů dokázali, že to, jak vypadáme, může významně ovlivnit naši pracovní kariéru, a co nás všechny zajímá nejvíce, především i to, kolik vyděláváme. Jedním z takto zkoumaných vzhledových rysů se stala holohlavost – tedy holohlavost u mužů. A ukazuje se, že lidé mají sklon vnímat muže s oholenou hlavou, ať už to dělají z nutnosti či jde o záležitost vkusu, jako přirozeně úspěšné.

Na téma, jak společnost nahlíží na holohlavé muže, již vyšlo několik studií. Zajímavý pokus provedl například tým Harley Streeta z DHI London, britské kliniky zabývající se ztrátou vlasů. Výzkumníci nechali upravit fotky řady mužských celebrit, které normálně mají vlasy, tak, aby realisticky ukazovaly, jak by vypadaly bez vlasů. Sérii fotografií, na kterých byl vyobrazen například holohlavý britský princ Harry, prezidenti Donald Trump a Emanuel Macron či americký herec Brad Pitt, dali k posouzení stovce dobrovolníků, padesátce mužů a padesátce žen.

Kdo vydělává méně? Malí muži a obézní ženy

V následném šetření pak u každého subjektu více než čtyři pětiny respondentů odpověděly, že holohlavá verze celebrity se jim zdá méně atraktivní, shrnuje výsledky experimentu server Daily Mail, který přinesl i ukázku některých fotek. Nicméně na druhou stranu, žebříček 10 nejúspěšnějších holohlavých mužů od serveru The Bald Gent napovídá, že oholená hlava není žádnou překážkou dosažení úspěchu, ba mnohdy právě naopak.

Mezi touto úspěšnou holohlavou desítkou najdete ikony napříč řadou odvětví, jako je zakladatel Amazonu Jeff Bezos, CEO Goldman Sachs Lloyd Blankfein, někdejší ředitel Microsoftu Steve Ballmer, zakladatel Netscape Marc Andreessen, módní návrhář Domenico Dolce, basketbalista Michael Jordan či herec Bruce Willis. Hypotézu o schopnostech holohlavých mužů ostatně potvrzuje věda; holohlaví muži se zdají být nejen úspěšnější, inteligentnější, ale rovněž působí mužněji, shrnuje závěry několika studií titulek serveru Business Insider.

 

Například podle výzkumu z University of Sarland je mužům s oholenou hlavou obvykle odhadován vyšší věk, nicméně také jsou považováni za moudřejší a inteligentnější. Rovněž studie z University of Pennsylvania ukazovala dobrovolníkům fotky mužů s vlasy spolu s verzí s digitálně oholenou hlavou. Ukázalo se, že holohlavá verze dotyčného byla vnímána jako dominantnější, vyšší a silnější, a – v rozporu s výše citovaným výzkumem – také atraktivnější. To tedy muže s holou hlavou předurčuje k tomu, stát se dobrými lídry.

Jak pak dodává Business Insider, třebaže věda tuto souvislost zatím nedokázala, holohlaví muži jsou rovněž posuzováni jako více sexuálně potentní, jelikož holá hlava ženám asociuje vyšší hladinu testosteronu. Server však také upozorňuje, že zmiňované výhody platí jen v případě, že je hlava důkladně oholena celá; zbytkové chmýří naopak signalizuje slabost a činí muže méně atraktivním.

Ekonomie diskriminace: Krása vs. ošklivost

Newsletter