Nad očekávání nižší americké HDP a vyšší inflace podpořila dolar pod 1,0700 za euro. Měny regionu po amerických datech umazávají část dnešních zisků.

Béžová kniha Fedu: Mírný růst a mizivé náznaky inflace

(Aktualizováno) Federální rezervní systém dnes večer zveřejnil tzv. béžovou knihu. V rámci té sleduje ekonomickou kondici všech dvanácti distriktů, ve kterých má centrální banka své pobočky. Aktuální verze dokumentu opět potvrdila, že ekonomický růst byl od poloviny května do konce června mírný v naprosté většině regionů. Náznaky růstu inflace v dohledné době však byly velice mizivé.

Co se týče růst mezd, Fed jej vidí stále jako „mírný až lehce utlumený“. Tlak na zvyšování byl pozorován především u specializovaných pozicí a těch, „u kterých je obtížné je zaplnit.“ Pouze ve třech distriktech byl pozorován růst u míst méně náročných na odbornost a zkušenosti. Tempo zaměstnanosti banka považuje za mírné.

Z hlediska spotřeby bylo v některých oblastech pozorováno mírné ochlazení. Většina distriktů si však i nadále udržuje pozitivní výhled. Výrobní průmysl zůstává stále smíšený. U sektoru služeb bylo naopak pozorováno lehké zlepšení.

Akcie jsou po zveřejnění dokumentu bez výrazné změny. Index S&P 500 odepisuje -0,04 %, Dow Jones jako jediný roste o +0,11 %, Nasdaq naopak nejvíce klesá, a to o -0,17 %. První dva zmiňované benchmarky během dnešní seance sestoupily ze svých včerejších rekordů.

V závěru obchodování se situace na akciích zlepšila. S&P 500 si připsal +0,01 %. Dow Jones skončil na +0,13 %, což odpovídá 18 372,12 bodech, tedy novému historickému rekordu zavírací ceny. Nasdaq naopak spadl o -0,34 %.

Dolar i nadále slábne. Na páru s eurem jsem se dostal na 1,111 EURUSD.

Poslední zasedání Federálního rezervního systému proběhlo 15. června. Jeho vedení tehdy ponechalo sazby na aktuálních úrovních 0,25 až 0,5 %. Do tohoto rozhodnutí tehdy zasáhl především výsledek tvorby nových pracovních míst vyjma zemědělství, který vykázal pouhých 38 tisíc (po revizi 11 tis.). Později jsme se dozvěděli, že do konečného verdiktu vstoupila i obava z tehdy blížícího se hlasování o odchodu Spojeného království z EU.

Další zasedání měnového výboru Fedu proběhne 26. až 27. července.

Newsletter