Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Béžová kniha Fedu: Neklid nad ropou a výdaji spotřebitelů

Dva současné terče obav vyplývají z pravidelně zveřejňovaného dokumentu Fedu, který hodnocením hospodářského vývoje napříč Spojenými státy a podkladem pro budoucí rozhodování americké měnové autority ohledně nastavení měnové politiky. Béžová kniha Fed akcentuje neslavnou vánoční sezónu z pohledu spotřebitelských výdajů a výkonu v maloobchodě i propad cen ropy jako faktory, které mohou nahlodávat vzestup americké ekonomiky.

„Ekonomická aktivita na základě údajů z 12 distriktů Fedu pokračovala v růstu napříč sledovaným obdobích od poloviny listopadu do konce prosince skromným až mírným (modest to moderate) tempem,“ říká zpráva Fedu, publikovaná osmkrát ročně a známá jako Béžová kniha. „V kontrastu k tomuto vývoji ale Kansas hlásí v prosinci pouze drobný růst, ač je očekáváno jeho zrychlení v nadcházejících několika měsících,“ dodává dokument Fedu.

Pád cen ropy byl vnímám jako výhoda pro spotřebitele, Fed v Dallasu ale už hovoří o propouštění u energetických společností v Texasu kvůli poklesu poptávky o 15 až 40 procent. Kansas hlásí zvolnění těžební aktivity a výhledu investic i potíže některých firem se získáváním úvěrů. Fed v Atlantě potvrzuje nadměrné zásoby ropy v Zálivu.

Ropa za 40 dolarů a níž, čekají Goldman Sachs a Société Générale

Ropa WTI pod 45 dolary. Cena začíná brzdit americkou produkci

I v Béžové knize Fed potvrzuje obavu, kterou odhalila dnešní data z amerického maloobchodu. Zejména v New Yorku byly nevalné vánoční tržby v souladu s dnes zveřejněným poklesem prosincového maloobchodu v USA o meziměsíčních 0,9 %. Pád cen ropy srazil cenu benzínu na některých místech USA pod 2 dolary za galon.

Pozitivní zůstává Fed ohledně růstu pracovních míst i poptávky po úvěrech, jejíž růst značí vzestup ekonomické aktivity.

Ohledně maloobchodu ale americká asociace maloobchodníků přišla se zprávou, že „nic není tak černé“. Upozorňuje, že v součtu listopadu a prosince prodeje vzrostly o 4 %, což je nejsilnější tempo za poslední tři roky a číslo přesvědčivě nad 10letým průměrem. Předpovědí NRF přitom bylo 4,1 % a asociace je tak spokojena. „Maloobchod pokračuje ve vzestupu, pesimismus spotřebitele je minulostí,“ uvedl šéf asociace Matthew Shay.

Béžová kniha je podkladem pro měnový výbor Fedu a jeho příští zasedání, které se bude konat 27. a 28. ledna. Obecně se očekává, že by Fed začít zvyšovat úrokové sazby zhruba od poloviny roku 2015. 

Newsletter