Béžová kniha nahrává zvýšení sazeb

Dnes byla zveřejněna tzv. Béžová kniha Federálního rezervního systému. Nejaktuálnější dokument obsahující zhodnocení dosavadního ekonomického vývoje Spojených států z hlediska všech 12 poboček Fedu a jednotlivých oblastí ekonomiky se vyznačuje rostoucím optimismem.

Americká ekonomika rostla během posledního měsíce mírným tempem. Z jednotlivých oblastí se vedlo spotřebitelskému sektoru, který byl podpořen levnou ropou, avšak v některých oblastech ho poškodil silný dolar. Dařilo se i prodejům automobilů, které v téměř všech dvanácti distriktech vzrostly. O něco hůře na tom byl realitní sektor, u kterého je ale stále pozorován alespoň minimální růst. Pozitivně je vnímán i finanční segment, konkrétně oblast úvěrování.

Z hlediska tempa růstu cenové hladiny stále přetrvává velice pozvolné tempo. Mzdy jsou na tom o něco lépe, neboť jejich růst je reflektován alespoň jako „mírný“. Zaměstnanost se ve většině setkorů zvyšovala či zůstávala na stejné úrovni.

Béžová kniha je důležitým dokumentem, jelikož slouží jako podklad pro měnový výbor Fedu. Ten se na základě vývoje největší ekonomiky světa bude rozhodovat o prvním navýšení krátkodobých úrokových sazeb.

Souběžně se dnes konalo vystoupení guvernérky Yellenové před americkým Kongresem. Během toho Yellenová uvedla, že stále očekává první navýšení sazeb ještě v tomto roce, pokud se bude ekonomika vyvíjet dle odhadů.

Šéfka Fedu popohnala dolar pod 1,1000 k euru. Čím?

Newsletter