Béžová kniha téměř beze změny. Mírný růst pokračuje.

Federální rezervní systém dnes zveřejnil tzv. béžovou knihu, neboli pravidelný dokument zhodnocující hospodářský vývoj napříč  všemi americkými státy. Centrální banka se ve svém reportu drží předešlých vydání a poukazuje opět na trvající mírný růst.

Ve všech dvanácti sledovaných oblastech si nejlépe vedl realitní trh. Smíšeně se prozatím vyvíjí maloobchodní sektor, zatímco slabý vývoj zaznamenala výrobní oblast. To se projevilo především ve výrazném poklesu zisků. Na vině je dle centrální banky především posilující dolar, levná ropa a špatné počasí. Právě propad „černého zlata“ taktéž donutil některé podniky k propouštění, zejména ve výrobním a energetickém sektoru.

Dle odhadů atlantské pobočky Fedu vzrostla americká ekonomika během prvního čtvrtletí pouze o 0,2 %, přičemž v závěru bylo patrné určité zlepšení. Z hlediska pracovních trhů pak banka poukazuje obzvláště na problém získání kvalifikované pracovní síly. Pozitivně jsou vnímány první náznaky pozvolného růstu mezd.

Ohledně maloobchodního sektoru panuje poměrně pozitivní nálada. Ukazuje se totiž, že spotřebitelé konečně začínají více nakupovat, a to především díky úsporám vzniklým v souvislosti s levnou ropou. Vývoj bankovního sektoru je vnímán pozitivně, stejně jako oblast služeb. V případě zemědělství je patrné lehké zhoršení.

Béžová kniha Fedu hlásí pokračování v mírném růstu

Newsletter